Irak'ın başkenti Bağdat'ta 18 Türk işçi kaçırıldı

Telif hakkı AP
Image caption Türk işçileri Sadr'da stadyum inşasında çalışıyordu.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta, 18 Türk işçi yüzleri maskeli, askeri üniformalı kişiler tarafından kaçırıldı.

Reuters haber ajansına konuşan işçilerin çalıştığı inşaat firması Nurol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Doğan, kaçırılan işçilerin Bağdat'ın kuzeyindeki bir stadyum inşaatında çalıştıklarını söyledi.

Doğan, "Askeri üniformalı kişiler sabah 3'te kapıyı kırıp işçileri kaçırdı" dedi.

Doğan daha önce güvenlik endişeleri nedeniyle şantiyedeki personel sayılarını en az seviyeye indirdiklerini de ifade etti.

İşçilerin kimler tarafından kaçırıldığı henüz bilinmiyor. Irak'ta fidye karşılığı adam kaçırma olayları hala yaygın.

Bir diğer olasılık ise İncirlik Üssü'nün IŞİD karşıtı hava akınlarına açılması ardından örgütün misillemede bulunması.

'Şii milisler Türkiye'ye tepkili'

BBC'nin Bağdat muhabiri Haddad Salih'e göre ise, bölgede üzerinde en çok durulan olasılık, işçileri kaçılaranların Şii milisler olabileceği.

Salih, Şiilerin yoğun yaşadığı Sadr semtinde Türkiye'nin "IŞİD dahil, Sünni silahlı grupları desteklediği görüşünün hakim olduğunu" belirtiyor ve bu nedenle Şii milislerin de Türkiye dış politikasına tepkili olduğunu aktarıyor.

BBC muhabiri, Sadr kentine IŞİD militanlarının yaklaşmasının da güç olduğunu ifade ediyor.

Dün de askeri üniformalı silahlı bir grup Bağdat'a ilerleyen ordu konvoyundaki 40 tutukluyu kaçırmıştı.

Kurtulmuş: Iraklı yetkililerle iletişimdeyiz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kaçırılan işçilerin kurtarılması için Iraklı yetkililerle iletişimde olduklarını belirtti.

Kurtulmuş, "Irak makamlarıyla çok sıcak temaslarımız devam ediyor. Irak makamları da henüz olayın nasıl olduğu ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bir bilgiye sahip değildir" dedi.

Telif hakkı AP

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç ise haftalık basın toplantısında 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebecinin kaçırıldığını belirtip "Kaçırılma sırasında şirkette Türk işçilerini diğer ülkelerin vatandaşlarından ayırarak bir seçime tabi tuttuklarını öğrendik" diye konuştu.

Bilgiç "Şu aşamada ne için ve hangi saikle bu kişilerin alıkonulduğunu bilmek zor. Türk şirketiyle de temas halindeyiz" diye ekledi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta Türkiye'nin IŞİD karşıtı koalisyona ait savaş uçaklarıyla birlikte Suriye'de IŞİD hedeflerini vurmaya başladığını duyurmuştu.

Bakanlığın açıklamasında, Diyarbakır'dan havalanan F-16'ların Cerablus, Azez ve Halep'in kuzeyinde IŞİD mevzilerinin vurulduğunu ifade etmişti.

İşçilerin kaçırıldığı Bağdat'ın Sadr bölgesi, IŞİD'e karşı savaşan hükümet yanlısı Şii milislerin kalesi olarak görülen bir semt.