Tacikistan'da çatışmalar: 17 ölü

Image caption Hükümet saldırılarddan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın muhaliflerini sorumlu tutuyot.

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de çıkan çatışmalarda 17 kişinin öldüğü açıklandı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bakanlığa bağlı bir bina ve başkentin yakınlarındaki Vahdet kasabasında düzenlenen saldırılarda sekiz polis memurunun öldüğü belirtildi.

Yetkililer, saldırılardan "bir terör örgütünün lideri" olmakla suçladıkları, görevden alınan eski Savunma Bakan Yardımcısı Orgeneral Aduhalim Nazarzoda'yi sorumlu tuttu.

ABD elçiliğini kapattı

ABD, Duşanbe elçiliğini kapattı, bu çatışmaları başka şiddet eylemlerinin izleyebileceği uyarısında bulundu.

İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, bir "organize suç örgütünün" Vahdet ve Duşanbe'de düzenledikleri saldırıda çok sayıda silah ve büyük miktarda mühimmat çalındığı" belirtildi.

Açıklamada, "Nazarzoda'ya bağlı teröristlerin Romit Gorge bölgesine kaçtıkları, yetkililerin Nazarzoda ve suç ortaklarını aradıkları" kaydedildi.

Nazarzoda Birleşik Tacik Muhalefeti (UTO)'nin eski üyelerinden. Bu parti 1990'lardaki iç savaş sırasında orduya karşıya savaşmış, 1997'de imzalanan barış anlaşmasıyla hükümet ortağı olmuştu.

Gözlemcilere göre son çatışmalar, Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile eski isyancıların liderleri arasındaki gerginliğin arttığına işaret ediyor.

20 yıldır iktidarda olan Rahman, 2013'te oyların yüzde 83.6'sını alarak yeniden cumhurbaşkanı seçilmişti.

Uluslararası gözlemciler seçimlerin sakin geçtiğini ancak seçmenlere "gerçek bir seçenek sunulmadığını" söylüyor.

İlgili haberler