Hollandalı gazeteci Geerdink yine gözaltında

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Diyarbakır'da yaşayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink'in, Yüksekova'da bir "Canlı Kalkan Grubu'yla" gözaltına alındı.

Geerdink gözaltına alınmasından sonra Twitter'dan yaptığı açıklamada "Yüksekova'da gözaltındayım" dedi.

Geerdink, daha sonra attığı bir diğer tweet'te ise Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde "canlı kalkan" eylemi yapanlarla birlikte gözaltına alındığını belirtti.

Frederike Geerdink, "Bir şekilde telefonumla oynamama izin veriyorlar" diye ekledi.

Gözaltına kınama

Hollanda Gazetecileri Sendikası (NVJ) de gözaltı kararını kınadı. NVJ Genel Sekreteri Thomas Bruning, Türkiye'nin aşırı bir şekilde gazetecilerin işine karıştığını söyledi.

Bruning, "Türkiye için artık basın özgürlüğünün önemi yok gibi görünüyor. Türk medyasının durumu kaygı vericiydi. Şimdi yabancı basın da işini yapamaz hale geldi" dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla gelişmeleri yakından izlediklerini açıkladı.

Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği'nin, Türk makamlarından konuya ilişkin açıklama istediği belirtildi.

Hollandalı gazeteci Geerdink, geçen Ocak ayında da "Terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in Ankara ziyareti sırasında yaşanan gözaltı, iki ülke arasında gerginliğe yol açmıştı.

Hollandalı bakanın, "ya hemen serbest bırakın ya da Türkiye'yi terkederim" tehdidi üzerine Geerdink'in salıverildiği ortaya çıkmıştı.

Kürt sorununa ilişkin kitabı da bulunan Frederike Geerdink, 'terör örgütü propagandası' suçlamasıyla yargılandığı davada Nisan ayında beraat etmişti.