Hürriyet Gazetesi'ne taşlı sopalı saldırı

Telif hakkı radikal.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ATV'de yayınlanan söyleşisindeki bazı sözlerin hurriyet.com.tr'de veriliş şekline tepki gösteren yaklaşık 200 kişilik bir grubun saldırısının ardından bugün gazete binasının önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Dün geceki saldırı sırasında konuşan AKP'li bir milletvekili, 1 Kasım seçimlerinden nasıl sonuç çıkarsa çıksın Erdoğan'ı başkan yaptıracaklarını, sonra da 'Allah'ın izniyle de, sadece Aydın Doğan medyasının değil, HDP, PKK, Gülen'in defolup gideceklerini' söyledi.

Sosyal medyada AKP yanlısı trol hesapların çağrısıyla gece geç saatlerde meydana gelen saldırıda, Hürriyet'in haberine göre göstericiler, önce bahçe girişindeki bariyeri kırıp güvenliği aşarak binaya girmeye çalıştı.

Bina girişindeki camlar ve döner kapı taş ve soplarla kırılırken, saldırganların içeri girmeleri bina güvenliği tarafından güçlükle önlendi.

'Ne olursa olsun, başkan yapacağız'

Hürriyet gazetesi önünde dün gece çekilen görüntülerde, AKP Gençlik Kolları Başkanı, İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın'ın kalabalığa hitap eden bir konuşma yaptığı görülüyor.

Boynukalın burada "Bu noktadan sonra HDP'nin PKK'yla, PKK'nın Zaman Gazetesi ile, Zaman Gazetesi'nin de Aydın Doğan'la hiçbir farkı kalmamıştır'' diye konuşuyor ve şöyle devam ediyor: ''Hepsi birer terör örgütüdür. Ve bu adamlara karşı bizim söyleyeceğimiz tek bir şey vardır. Her şeyi Cumhurbaşkanı, başkan olamadığından dolayı yapıyor diyorlar. Biz de şunu söylüyoruz. 1 Kasım'daki seçimden sonra ne çıkarsa çıksın, seni başkan yaptıracağız, seni başkan yaptıracağız, seni başkan yaptıracağız.''

Telif hakkı HURRIYET

Boynukalın, konuşmasının sonunda kitleye teşekkür ederken, ''Allah'ın izniyle, sadece Aydın Doğan medyası değil, bütün HDP'siyle, PKK'sıyla, bütün terör örgütleriyle ve ilk başta da Fethullahçı terör örgütüyle, biz başkan yaptırdıktan sonra onlar da defolup gidecek" diyor.

Olay sırasında gazeteyi korumaya çalışan bazı güvenlik görevlilerine taş isabet ettiği belirtiliyor.

Gazeteye göre, polis ekiplerinin gelmesi üzerine bahçe dışına çıkarılan kalabalık, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine sloganlar atarak uzun süre kapı önünde bekledi.

Saldırının ardından bugün Doğan Medya Grubu'nun bulunduğu Bağcılar'daki bina önünde güvenlik önlemleri alındı.

TGS: Basına tehdit tehlikeli bir şiddete dönüştü

Türkiye Gazeteciler Sendikası da, hükümetin uzun süredir basını baskı altına almaya çalıştığını ve gazetecilerin hedef gösterilip işten attırıldıklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

''Camların kırıldığı, Hürriyet bayrağının yakıldığı saldırıya polisin zamanında ve yeterince müdahale etmediği görülmüştür. Şiddetin tırmandığı, Suriye'deki savaşın Türkiye'ye taşındığı bir ortamda gazetecilerin siyasiler tarafından sürekli hedef gösterilmesi endişe vericidir. Hürriyet'e yapılan bu saldırı, siyasilerin söylemlerinin toplumdaki ayrışmayı tehlikeli bir şiddete dönüştürdüğünü göstermektedir.''

TGS açıklamasında, ''Gazetecilik meslek örgütleri olarak siyasileri basına yönelik kışkırtıcı söylemlerden vazgeçmeye, bu saldırıyı gerçekleştirenler hakkında kanun hükümlerini uygulamaya davet ediyoruz. Unutulmamalı ki gazetecilerin görevini yapamadığı bir ortamda sağlıklı bir kamuoyu oluşamaz ve bu toplumsal barışın bozulmasına yol açarak vahim sonuçlar doğurur'' uyarısında bulundu.

Kılıçdaroğlu: Büyük ayıp

Hürriyet gazetesinin haberine göre, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gazetenin genel yayın yönetmeni Sedat Ergin'i arayarak "Bu olay Türk demokrasisi için büyük bir ayıptır" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bu sabah telefonla aradığı Ergin'e üzüntülerini bildirdi ve saldırıyı kınadı.

Bu tür saldırıların son dönemde yaygınlaşmakta olduğuna dikkat çeken Bahçeli, "Dün akşam ülkemiz için çok önemli bir olayın yaşandığı bir sırada böyle bir saldırının meydana gelmiş olması çok çirkindir" dedi.

'Kimsenin kendi cezasını kendi verme hakkı yok'

İçişleri Bakanı Selami Altınok da, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Asli görevimiz bu tür olaylar karşısında kamu güvenliğini sağlamaktır. Konunun ne olduğu önemli değil. Hukuk devleti ilkelerinden ödün veremeyiz. Kimsenin kendi cezasını kendi vermeye hakkı yok. Hukukun her şeyden önemli olması lazım. Elbette ki sizin görüşlerinizi beğenmeyebilirler, sizi sevmeyebilirler, silah ve şiddet olmadığı sürece protesto da edebilirler, ama hukukun verdiği haklara saygı göstermeleri lazım."

Ergin: Demokrasi tarihinde kara bir sayfa

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin dün gece geç saatlerde CNN Türk'te yaptığı açıklamada, "Hürriyet Gazetesi, Türkiye'nin en etkili gazetesi. Bağımsız gazeteciliğin sembolü olan bir gazete. Herhangi bir gazetenin saldırıya uğraması kınanmalıdır ama bu kimliğe sahip bir gazeteye saldırılması Türk demokrasi tarihine kara bir sayfa olarak geçecektir" dedi.

Ergin "Bu haberin veriliş şekli hatalı mı değil mi diye biz de kendi içimizde bakıyoruz. Hatamız varsa kabul ederiz, yüzleşiriz. Velev ki hata var. Hiçbir hata taşlı sopalı saldırıyı meşru göstermez" diye konuştu.