Silopi'deki keskin nişancı iddiaları Guardian'da

Telif hakkı DHA

Guardian gazetesi Türkiye'de İç Güvenlik Paketi'yle toplumsal olaylarda canlı mermi kullanılmasına izin verilmesinden sonra, Güneydoğu'da yaşayan vatandaşların "keskin nişancı terörü"nden şikâyet ettiklerini yazdı.

Haber, gazetenin Silopi ve Cizre'ye giden muhabiri Constanze Letsch'in imzasını taşıyor.

"Türk hükümeti yasadışı PKK ile iki yıllık bir ateşkesi Temmuz ayında yırtıp attığından beri Güneydoğu'daki kent ve köylerde yeni bir silah kullanıyor: Keskin nişancılar." ifadesinin yer aldığı haberde, Silopi'de 55 yaşındaki Hamdin Ulaş'ın (gazete Hamdi Olas olarak veriyor) öldürülmesiyle ilgili iddialar yer alıyor.

Ulaş'ın adı verilmeyen bir yakını olayı "Yakındaki bir binadan duman yükseldiğini görünce, içeride insanlar olduğunu düşünerek yardım etmek istedi. Oraya giderken keskin nişancılar ateş açtı." diye anlatıyor.

Hamdin Ulaş ile ilgili iddialar İHD ile İHV'nin 12 Ağustos tarihli raporunda da yer almış, raporda "Heyetimiz (...) güvenlik güçlerinin hastane önünde araç içerisinde taşınan 50 yaşındaki Hamdin Ulaş'ı polisin yargısız bir şekilde infaz ettiği ve yaşam hakkının ihlal edildiği yönünde kuvvetli bir kanaat içerisindedir. " denilmişti.

Guardian'a konuşan bir başka görgü tanığı 19 yaşındaki Nihan da "Beş keskin nişancı kapımızı tekmeleyerek evimize girdi ve damımızda kamp kurdular. Oradan sokaktakilere, komşularımızın evlerine ateş açtılar. Üç saat kaldılar. Sonunda gittiklerinde bir sürü mermi kovanı bulduk" diye anlatıyor.

Gazetenin görüşlerine yer verdiği İnsan Hakları Derneği'nin Şırnak şubesi Başkanı Avukat Emirhan Uysal "Daha önce belli mahallelere saldırırken aşırı miktarda gözyaşartıcı gaz kullanıyorlardı. Şimdi hemen ateşli silahlara davranıyorlar. Parlamentoda yasa görüşülürken bunların yaşanacağı uyarısını yaptık. Daha çok sayıda sivilin ölmesinden kaygılıyız" diyor.

Hamdin Ulaş vurulduğu sırada Silopi'nin zırhlı araçlarla adeta abluka altında olduğunu belirten gazete, hastaneye gitmek için otomobil bulmanın imkansızlaştığını ve sonunda bir arabaya el konulduğunu yazıyor.

Telif hakkı REUTERS

Ulaş'ın bir yakını "Önde iki genç oturuyordu. Hamdi arkada arkadaşının kucağında yatıyordu." derken, gazete güvenilir görgü tanıklarına göre silahlı polislerin aracı hastanenin acil girişinde durdurduğunu ve öndeki iki genci yüzükoyun yere yatırdıklarını belirtiyor.

'Polis yaralı taşıyan araca ateş açtı'

Yine görgü tanıklarına dayanılarak, grubun hastaneye girişlerine izin verilmesi taleplerine karşın polisin araca ateş açtığı, Ulaş'ın olay yerinde öldüğü, arkadaşının da yaralandığı kaydediliyor.

Ulaş'ın bir akrabası gazeteye "Keskin nişancının açtığı ateşle aldığı yaradan kurtulabilirdi. Ama onu öldürdüler." demiş.

Guardian'ın haberi şöyle sona eriyor:

"Çatışmadaki şiddet kaygı verici düzeylerde ve ufukta bir son da gözükmüyor. Büyük kentlerin uzağında, PKK militanları Pazar gününden bu yana bir dizi bombalı saldırıda çok sayıda asker ve polis öldürdü ve buna hava saldırılarıyla misilleme yapıldı. Başbakan Davutoğlu militanların 'dağlardan temizleneceğini' söyledi. Silopi yakınlarındaki Cizre'de de PKK'nın şehir yapılanması YDG-H'ye binlerce polisle operasyon yapılıyor. Bir avukata göre Cizre'yle bütün iletişim kesildi ve ilçe sakinleri elektriksiz, cep telefonsuz ve internet bağlantısı olmadan mahsur kaldı."