AB'den 120 bin yeni mülteci kotası

Telif hakkı AFP

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, mülteci krizine "hızlı, kararlı ve kapsamlı" bir cevap sunacağını belirttiği planları açıkladı.

Buna göre 120 bin sığınmacı bağlayıcı kotalar çerçevesinde Avrupa Birliği üyesi ülkelere dağıtılacak.

Son günlerde çoğu Suriyeli binlerce mülteci Avrupa'ya giriş yaptı.

Birçok göçmenin gitmek istediği ülke olan Almanya kota sistemini destekliyor, fakat bazı AB ülkeleri zorunluluk içeren bu uygulamaya karşı çıkıyor.

Mültecilerin önemli geçiş yollarından biri olan Macaristan'a hafta sonuna kadar 40 bin göçmenin daha ulaşması bekleniyor.

Bu arada daha fazla yardım etmesi konusunda baskı altında olan Avustralya, 12 bin Suriyeli mülteci alacağını açıkladı.

Toplam 160 bin mülteci

Juncker göçmenlere ilişkin planlarını, her yıl Avrupa Komisyonu'nun önceliklerini açıkladığı "birliğin durumu" konuşmasında ifade etti.

Bu plan kapsamında, İtalya, Yunanistan ve Macaristan'da bulunan 120 bin göçmen Almanya, Fransa ve İspanya'ya gönderilecek. Mayıs ayında ise İtalya ve Yunanistan'daki 40 bin göçmenin diğer AB ülkelerine dağıtılması öngörülmüştü.

Her ülkenin alacağı göçmen sayısı o ülkenin milli geliri, nüfusu, işsizlik oranı ve hali hazırda işlemde olan sığınma başvurusu sayısına göre belirleniyor.

Bu kotalara uymayan ülkelere para cezaları uygulanması öngörülüyor.

Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Romanya zorunlu kota sistemine karşı çıkarken Almanya bu yıl içinde 800 bin mülteci alacağını açıklamıştı.

'Laf değil eylem'

Konuşmasına AB'nin "iyi bir halde olmadığını" itiraf ederek başlayan Juncker, göçmen krizini ele almanın "insanlık ve insan onuru ile ilgili bir sorun" olduğunu söyledi.

Juncker, "Avrupalıların kucak açması gereken toplam 160 bin mülteci sözkonusu; umarım bu kez herkes üzerine düşeni yapar; lafa değil eyleme ihtiyaç var" dedi.

Telif hakkı EPA

Juncker'in önerileri:

  • AB ülkelerinin toplam 160 bin mülteciden paylarına düşen kısmını almaları
  • Gelecekte kriz durumlarıyla daha hızlı baş etmek için kalıcı bir yerleştirme sisteminin uygulanması
  • AB'nin ortak sığınma başvuru sisteminin güçlendirilmesi
  • Mültecilerin AB'ye ilk giriş yaptıkları ülkede sığınma başvurusunda bulunmasını öngören mevcut sistemin gözden geçirilmesi

Öneriler 14 Eylül'de Brüksel'de yapılacak olan AB içişleri bakanları toplantısında tartışılacak.

'İşlevsiz' yaklaşım

Birleşmiş Milletler Mülteciler Örgütü Başkanı Antonio Guterres Ab'nin mültecilere yaklaşımını "işlevsiz" olarak niteledi.

Guiterres, "Bunun ciddi bir kriz olduğu açık, fakat Avrupa iyi bir şekilde örgütlenmiş olsa idare edilebilir bir kriz olurdu. 508 milyon nüfusa sahip bir birliğe günde 4-5 bin kişinin katılmasından söz ediyoruz" dedi.

İlgili haberler