Cizre'ye girmesine izin verilmeyen HDP heyeti İdil'e döndü

Telif hakkı GARO PAYLAN

Sabah saatlerinde yürüyerek Cizre'ye ulaşmak isteyen ancak ilçeye girişine izin verilmeyen HDP heyeti İdil'e döndü.

HDP heyetinin önü sabah saatlerinde Cizre yolunda kesildi. Grup burada bir süre beklemesi ardından, ilerleyen saatlerde bir kez daha yürüyüşe geçti ancak yine izin çıkmadı.

Heyet bunun üzerine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın düzenlediği basın açıklaması ardından İdil'e döndü.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ise bu sabah televizyon kanalı İMC TV'ye yaptığı açıklamalarda "Bir yönüyle Gazze ablukasına, bir yönüyle Kerbela'ya benzeyen Cizre ablukasını mutlaka kırmak açısından yola çıktık. Bir grup milletvekili arkadaşımızla birlikteyiz. Her yerde her adımımızda hukuk dışı engellemelerle karşılaşıyoruz" demişti.

HDP: Cizre'de en az 20 sivil öldü

BBC Türkçe'ye konuşan HDP Şırnak milletvekili Aycan İrmez, İdil'e dönen heyetin bundan sonra ne yapacağıyla ilgili şunları söyledi:

"İdil ilçesinde Cizre'yle ilgili bir krizi masası oluşturulacak. Bu kriz masasında milletvekilleri dönüşümlü olarak bulunacak."

Cizre'ye yeniden yürüme yönünde yönünde bir planının olup olmadığına dair soruya ise İrmez, "Bu akşam bir toplantı olacak. Şu an için böyle bir karar alınmış değil" cevabını verdi.

HDP ilçede sivil ölümleri olduğunu söylüyor.

Gün içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu Cizre’de tek bir sivil dahi ölmediğini belirtti.

HDP milletvekili Aycan İrmez "Cizre’deki olaylarda en az 20 kişinin öldüğünü" söyledi:

“En az 20 sivil öldü. Şırnak devlet hastanesinde otopsisi yapılmış ve savcılık tarafından sivil olduğu kabul edilen dört kişi buna dahil. Ayrıca ambulans gelmediği için ölen iki kişi de dahil. Bu insanların içinde çocuk ve yaşlı da var.”

İrmez bahsettiği kişilerin bir örgütle ilgisi olmadığını söyledi.

BBC Türkçe sivil ölümlerine dair iddialarla ilgili Şırnak Valiliği'nden yetkililerle görüşmeye çalıştı ancak görüşme talebine henüz yanıt alamadı.

TIKLAYIN - CİZRELİLER ANLATIYOR: NE SU VAR NE ELEKTRİK, YEMEĞİMİZ DE KALMADI

İçişleri Bakanı Altınok: Kendi güvenlikleri için müsaade etmiyoruz

İçişleri Bakanı Selami Altınok, Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyetinin sokağa çıkma yasağının 7. gününe girdiği Şırnak'ın Cizre ilçesine girişine izin vermeyeceklerini söyledi.

Telif hakkı AFP

Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen Altınok, aralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan'ın da bulunduğu heyetin ilçeye girişine neden izin verilmediğini "Cizre'ye varmaları durumunda farklı provokatif olayların olabileceğinden dolayı Cizre'ye varmalarına kendi güvenlikleri açısından müsaade etmeyeceğiz" diye açıkladı.

Cizre'ye doğru dün yola çıkan HDP heyetinin yolu birçok kez güvenlik güçleri tarafından kesilmiş, son olarak heyetin bir kısmı Şırnak'ın İdil ilçesinde kalırken, bir kısmı da Cizre yolunda polis çemberine alınarak durdurulmuştu.

İçişleri Bakanı Altınok, Cizre'de 7 gündür sokağa çıkma yasağı olmasının nedenini de PKK'ya yönelik operasyonların devam etmesi olarak açıkladı.

TIKLAYIN - CİZRE'DE SİLAH SESLERİ ARTTI, GÜNLÜK YAŞAM ZORLAŞTI

"4 Eylül'den bu yana 30 barikat, 800 kg patlayıcı imha edildi. 11 polisimiz ve dört vatandaşımız yaralanırken, bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Güvenlik güçlerine karşı 21 roketatar, 19 el yapımı bomba ve bir tuzaklı bomba kullanıldı. Altı zırhlı araç hasar gördü. Operasyonlarda terör örgütünün kaybı 30-32 civarındadır" diyen Altınok, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu operasyonlarda Cizre'de ele geçirilen mühimmat, operasyonların ne kadar haklı ve doğru olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur."

Sosyal medyada kapsamlı bir dezenformasyon kampanyası yürütüldüğünü de savunan İçişleri Bakanı Altınok, "Çok arzu etmememize rağmen sokağa çıkma yasağını uyguluyoruz. Faaliyetleri tamamlayıp en kısa süre içerisinde sokağa çıkma yasağını kaldırmak istiyoruz" dedi.

Leyla Zana'dan 'ölüm orucu' açıklaması

İdil'de kalan grubun içindeki Ağrı Milletvekili Leyla Zana ise yaptığı konuşmada "Elinde silah olan bütün taraflara sesleniyorum; kimseye sözümü dinletemezsem de kendime sözüm geçer. Ölümleri durdurmazsak buna inanın, ben ölüm orucuna yatacağım" dedi.

TIKLAYIN - CİZRE'DE YARALANDI, HASTANEYE KALDIRILAMAYINCA BACAĞI KESİLDİ

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Zana çözüm sürecinin sonuca ulaşamaması konusunda Adalet ve Kalkınma Partisi'ni de (AKP) eleştirerek "Kandil'deki ve parlamentodaki arkadaşlarımız muhatap alındı. Bunlar çok önemli şeyler ve asla küçümsemiyorum. Ama bunları yaptıkları zaman bir oyalama süreci de yaşattılar" dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Halkımızın beklentileri var, elinden alınmış hakları ve doğal beklentileri var. Bize sadaka tarzında değil, doğal hakkı vereceksiniz. Türkiye halklarının elindeki hakkı almak değil, Bursa'dakine tanınan hakkın buradakilere de tanınmasını istedik."

İlgili haberler