Kuzey İrlanda'da 'IRA krizi': Başbakan istifa etti

Telif hakkı AP

Kuzey İrlanda'da, ayrılıkçı IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) örgütünün varlığını sürdürdüğü iddiaları üzerinde oluşan siyasi kriz nedeniyle Başbakan Peter Robinson görevinden istifa etti.

Robinson'la birlikte partisi DUP'nin (Demokratik Birlik Partisi) biri hariç hükümet üyesi tüm bakanları da istifalarını sundu.

İngiltere ile birliği savunan DUP meclisteki en güçlü parti konumunda.

Robinson bu kararı Kuzey İrlanda meclisi Stormont'un askıya alınması önerisinin kabul edilmemesi üzerine aldı.

Kuzey İrlanda'da 'IRA krizi' - OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Robinson, partisinden Arlene Foster'dan Başbakan vekili görevini üstlenmesini istedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, ortadaki durum nedeniyle "son derece kaygılı" olduğunu söyledi ancak meclisi Stormont'un askıya alınmasının doğru olmayacağını belirtti.

İngiltere'nin Kuzey İrlanda'dan Sorumlu Bakanı Theresa Villiers DUP istifalarına rağmen meclisi askıya almayacağını söyledi.

'IRA' krizi

Kriz, geçen ay eski IRA mensubu Kevin McGuigan'ın öldürülmesiyle başlamıştı.

Polis, cinayeti IRA üyelerinin işlemiş olabileceğini belirtmişti.

Çarşamba günü aralarında Sinn Fein Başkanı Bobby Storey'in de aralarında bulunduğu üç üst düzey cumhuriyetçi gözaltına alınmıştı.

Kriz nedeniyle Ulster Birlik Partisi geçtiğimiz günlerde hükümetten çekilmişti.

1998'da imzalanan Paskalya Anlaşması'nın maddelerinden biri de IRA'nın kendini festemesi ve şiddet eylemlerini sonlandırmasıydı.

Bu anlaşmayla birlikte IRA'nın siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein, İngiltere'yle birlik yanlısı partilerle birlikte Kuzey İrlanda'yı birlikte yönetmeye başlamıştı.

Ancak son yaşanan olaylar silahlı IRA üyelerinin varolduğu ve aralarında bir hesaplaşma yaşandığı iddialarını gündeme taşımıştı.