Fotoğraflarla: Cizre'de sokağa çıkma yasağı altında yaşam

Cizre'de sekiz gün süren sokağa çıkma yasağının yarın sabah kaldırılacağı duyurulurken, ilçedeki HDP milletvekillerinden Ferhat Encü bölgedeki durum hakkında BBC Türkçe'ye bilgi verdi.

Telif hakkı JINHA
Image caption Sait Çağdavul'un cenazesini hastane morguna kaldıran kadınlar üzerlerine ateş edilmemesi için beyaz bayraklar taşıyor.

Encü Cizre'nin dış mahallelerinde gıda stoğu olanların, olmayanlarla paylaştığını anlatıyor. Ancak Encü ilçe merkezindekilerin etraftaki zırhlı araçlar nedeniyle ihtiyaçlarını gideremediklerini de söylüyor.

Telif hakkı DIHA

Ferhat Encü, kapısı İdil ve Nusaybin caddelerine açılan evlerde oturanların hiç dışarı çıkamadığını ve sekiz gündür ekmek bulamadıklarını belirtiyor.

Image caption HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız Twitter'da dün paylaştığı fotoğrafta görülenin Cizre'de ambulans bekleyen bir felç hastası olduğunu söylüyor.

Nur Mahallesi'nde hiç elektrik olmadığını anlatan Encü, Cudi Mahallesi ile diğer bölgelere ise zaman zaman elektrik verildiğini belirtiyor.

Image caption Cizre'deki bir cenazede yas tutanlar.

Ferhat Encü belediye ekiplerinin susuz kalan mahallelere su götürmek istediğini ancak belediye görevlilerinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını söylüyor.

CİZRE'DEKİ SON GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

Image caption Faysal Sarıyıldız fotoğraftakinin vurulan dört çocuktan biri olduğunu söylüyor.
Image caption HDP'li Ferhat Encü ambulans bulunamadığı için diyaliz hastalarının bu şekilde taşındığını söylüyor.

Cizre ile ilgili en vahim iddialardan biri de, suların bazı mahallelerde kesik olduğu ve güvenlik kaygısıyla dışarı da çıkamayan halkın yer yer içme suyu bulamadığı.

Günlerdir kentte mahsur kalan HDP milletvekillerinden Leyla Birlik, sosyal medya hesabından paylaştığı bu fotoğrafta görülen kuyu suyunu halkın kullanmak zorunda kaldığını söylüyor.

TIKLAYIN: CİZRE'DE SİVİL KAYIPLAR

İlgili haberler