Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı

Telif hakkı DHA

Cumartesi gecesi silah ve patlama seslerinin duyulduğu Diyarbakır'ın merkez ilçelerinden Sur'da bulunan 15 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Diyarbakır Valiliğ''nden yapılan ve cami hoparlörlerinden de okunan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İlimiz Sur ilçesinde meydana gelen olaylar nedeniyle, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla; merkez Sur İlçesi'nde sur içinde kalan bölgede 13.09.2015 Pazar günü saat 05.00'dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

"Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenlikleri açısından önem arz etmekte olup, sokağa çıkma yasağının bitim süresi ayrıca duyurulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Sokağa çıkma yasağı ilanı ardından polisin düzenlediği operasyonlarda çatışma çıktı.

Doğan Haber Ajansı, "polis ile PKK'lılar arasında çatışma çıktığını, 7 polisin yaralandığını" bildirdi.

Ajans, hastaneye kaldırılan polislerin hayati tehlikesinin bulunmadığını belirtti.

Demirtaş'tan Diyarbakır'da basın açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, milletvekillerinden oluşan bir heyetle Diyarbakır Dağkapı meydanında sokağa çıkma yasağı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Demirtaş açıklamasında şunları söyledi:

"Güvenlik konsepti ve güvenlikçi bakış açısı ile bir kez daha 90'ları aratacak günlere dönülmüş olması Türkiye açısından çok büyük bir talihsizliktir."

"Yaptığımız çağrılar sıradan, gelişi güzel 'laf olsun, torba dolsun' çağrıları değildir. Herkesin bütün tarafların çağrılımızı olgunlaşmış, halk düşüncesi olarak dikkate alması, ele alması ve değerlendirmesi gerekir. Ankara'nın da Kandil'in de halkın bu beklentisi ile ilgili somut net bir proje, bir gelecek, bir cevap ve beklentiye karşılayacak bir tutum ortaya koyması gerekir."

Polis ve göstericiler arasında çatışma

Telif hakkı REUTERS

Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilanı ardından Ofis semtinde düzenlenen gösterilere polis müdahale etti.

Polis, müdahale sırasında biber gazı ve tazyikli su kullandı.

Göstericiler de polise taş attı.

'Canlı kalkan' eylemine müdahale

Bu arada erken saatlerde Diyarbakır-Bingöl Karayolu'ndaki Fis Ovası mevkiinde toplanan ve çatışmaları önlemek amacıyla 'canlı kalkan' olmak için Dakyanus Tepe Üs Bölgesi'ne yürümek isteyen gruba da jandarma tarafından müdahale edildi.

Demokratik Bölgeler Partisi müdahalede gerçek mermi kullanıldığını ve 7 kişinin yaralandığını belirtti.

Diyarbakır Valiliği ise olayla ilgili bir açıklama yayımladı ve iddianın doğru olmadığını belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Müdahale esnasında kanuni yetki olmasına rağmen ateşli silah veya başka tür bir zor kullanma yöntemine başvurulmamıştır."

Valilik müdahalenin biber gazı fişekleriyle yapıldığını belirtti.