Almanya sınır kontrollerine başlıyor, Avusturya asker sevk ediyor

Telif hakkı AP

Almanya mülteci akınıyla baş edebilmek için Avusturya sınırında geçici olarak kontrollere başlayacağını açıkladı.

Avusturya da askeri birlikleri devreye sokma kararı aldı. Viyana hükümeti ayrıca, Macaristan sınırında denetimleri artıracağını duyurdu.

Avusturya Başbakanı Werner Faymann askeri birliklerin insani yardım için görevlendirildiğini, ancak gerekirse sınıra da sevk edilebileceklerini söyledi.

Avusturya Başbakan Yardımcısı Reinhold Mitterlehner da, "Eğer Almanya sınır kontrollerine başlıyorsa, Avusturya da sınırda önlemlerini artırmalıdır. Bizim şu anda yaptığımız şey de bu" dedi.

Almanya ile Avusturya arasındaki tren seferleri 12 saatliğine askıya alındı.

Alman başbakan yardımcısı hafta sonunda bir günde 13 binden fazla mülteci Münih'e ulaşırken ülkesinin 'kapasitesinin sınırında' olduğunu vurgulamıştı.

Almanya bu yıl 800 bin mülteci kabul etmeyi planlıyor.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maziere bir basın toplantısında "Bu önlemlerin amacı Almanya'ya mülteci akışını kısıtlamak ve ülkeye girişleri kontrol altına almak" dedi.

AB ülkelerinde serbest dolaşımı düzenleyen Schengen anlaşması, sınır denetimlerine geçici olarak geri dönülmesine izin veriyor.

Ege'de mülteci faciası

Birçok mülteci Almanya ya da diğer AB ülkelerinde sığınma hakkı almalarını önleyeceği düşüncesiyle Yunanistan ya da Macaristan gibi ülkelerde kaydolmayı reddediyor.

Çek Cumhuriyeti de Avusturya sınırındaki denetimleri artıracağını duyurdu.

Dün de Yunan Sahil Güvenlik yetkilileri 100 kadar mültecinin bulunduğu bir teknenin batması sonucu 11'i çocuk en az 34 kişinin Ege Denizi'nde boğulduğunu duyurdu.

Telif hakkı AP

Yunanistan'daki BBC Muhabiri Lyse Doucet bunun Ege'de bir defada en çok insanın öldüğü mülteci faciası olduğunu söylüyor.

Mülteci akını Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve Almanya rotasında devam ediyor.

AB Komisyonu geçen hafta 120 bin mültecinin Avrupa geneline zorunlu kotalarla dağıtılmasına karar vermişti. Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya ise bu karara karşı çıkıyor.