Nokta dergisi Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan gözaltına alındı

Telif hakkı AFP

Sabaha karşı baskın yapılarak toplatılan haftalık haber dergisi Nokta'nın Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan gözaltına alındı.

Çapan, savcılık sorgusunun ardından, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla, tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven, sabaha karşı paylaştığı Twitter mesajlarında derginin henüz piyasaya sürülmeyen sayısının kapağı yüzünden toplatıldığını ifade etmişti.

Güven'in yine Twitter hesabı üzerinden paylaştığı görsellerde, Nokta dergisinin kapağında, hayatını kaybetmiş Türk askerlerinin cenazeleri bayrağa sarılı olarak taşındığı sırada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da onların önünde selfie çekerken betimleniyor.

Güven mesajlarında, "Nokta toplatılacak sanırım. Asker 2007'de baskına sabah gelmişti. Sivil baskın gece 1.30'da. Yeni #nokta'nın hazırlıkları Terörle Mücadele Polisinin eşliğinde başlıyor" demişti.

Cevheri Güven gözaltı olayını da yine Twitter paylaşımlarıyla aktardı ve "Polisler lütufmuş gibi 'Bak kelepçe takmıyoruz' diyor" dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Nokta dergisi baskınına dair ilk açıklamayı ise Ankara Milletvekili Emrullah İşler Twitter hesabı üzerinden yaptı ve "Paralel paçavra Erdoğan'a yönelik Nokta operasyona kalkışmış. Hem Paralel'e hem de ağababalarına millet 1 Kasım'da asıl noktayı koyacak. Milletin Adam'ı R.Tayyip Erdoğan'ın siyasi hayatına Nokta koymak isteyenler çok oldu ama millet bütün oyunları bozdu " dedi.

Guardian illustrasyonundan uyarlama

Nokta Genel Yayın Yönetmeni, yeni sayı için kapak illustrasyonunun İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesinin bir görselinden esinlenerek tasarlandığını da ifade etti.

2013 yılında gazete, Irak savaşı döneminde Başbakanlık yapan Tony Blair'i büyük bir patlamanın önünde gülümseyerek selfie çeker şekilde betimlemişti.

Cevheri Güven mesajlarında "Esinlendiğimiz kapağın ait olduğu topraklarda dava dahi açılmadı. Özgür ülkem!" dedi.

İlgili haberler