14 yaşındaki Muhammed'in yaptığı saati Teksas polisi bomba sandı

Telif hakkı Anil Dash

ABD'nin Teksas eyaletinde evde yaptığı saati öğretmenlerine göstermek için okula götüren 14 yaşındaki Ahmet Muhammed 'bomba taşıdığı' şüphesiyle gözaltına alındı. Elleri kelepçelenen ve parmak izi alınan Muhammed, 'bir tehdit oluşturmadığı' anlaşıldığında serbest bırakıldı.

ABD Başkanı Barack Obama da, Ahmet Muhammed'i Beyaz Saray'a davet etti.

Teksas'ın Dallas kenti yakınlarındaki Irving kasabasında yaşayan Muhammed, öğretmenlerinin gözüne girmek için evde tek başına elektronik bir saat yaptı ve saati öğrencisi olduğu MacArthur lisesindeki fen bilimi öğretmenine göstermek için okula götürdü.

Ancak saati gören bir başka öğretmen, Muhammed'in bomba getirdiğinden şüphelenerek okul yönetimine haber verdi ve yönetim polisi aradı.

Dallas Morning News'a konuşan Ahmet Muhammed, fen öğretmenine saati gösterdiğinde beklediği tepkiyi alamadığını söyledi:

"Öğretmenim saate bakıp 'Çok güzel' dedi ancak ardından 'Bence bunu başkalarına gösterme' diye de tembihledi."

Bunun üzerine saati çantasında tutan Muhammed, alarmın çalması üzerine öğretmenine saati götürdüğünü ve öğretmenin kendisine "Bu bombaya benziyor" dediğini kaydetti ve "Ona bombaya benzemediğini söyledim. Ancak öğretmen saati aldı" dedi.

Telif hakkı AP

Beyaz Saray'a davet

Olayın ardından okula gelen polis memurları 14 yaşındaki çocuğu kelepçeleyerek gözaltına aldı.

Gencin yaptığı saat ise delil odasına kondu ve kendisi de okuldan uzaklaştırıldı.

Irving kasabası Emniyet sözcüsü James McLellan sorgusu sırasında Muhammed'in ısrarla saat yaptığını söylese de neden ve nasıl yaptığı konusunda 'tatmin edici detaylar veremediğini' ifade etti.

Telif hakkı Reuters

Muhammed'in babası ise oğlunun Müslüman olduğu için böyle bir şey yaşadığı fikrinde.

ABD Başkanı Barack Obama ise resmi Twitter hesabı POTUS'tan paylaştığı mesajla Muhammed'i Beyaz Saray'a davet etti:

"Çok havalı bir saat Ahmed. Beyaz Saray'a getirmek ister misin? Senin gibi daha çok çocuğu bilimi sevmeye teşvik etmeliyiz. Amerika'yı büyük yapan budur.".