Hırvatistan'dan göçmenlere geçiş izni

Telif hakkı AP

Hırvatistan hükümeti, Avrupa'daki yolculuklarını istedikleri ülkede tamamlamak isteyen göçmenlere geçiş izni vereceğini açıkladı.

Macaristan'ın sınırını göçmenlere kapatmasının ardından, Hırvatistan, Slovenya ve Avusturya üzerinden alternatif bir güzergah olarak belirmişti.

Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç bugün parlamentoda yaptığı konuşmada, Macaristan'ın Sırbistan sınırına tel örgü çekmesinin, mülteci krizine çözüm olmayacağını söyledi.

Zoran Milanoviç ülkesinin göçmenlere yardımcı olacağını vurguladı.

Milanoviç ayrıca şu ana dek çok sayıda göçmenin ülkesine girdiğini açıkladı. Günün ilk saatlerinde 150 kadar göçmenin Sırbistan'dan Hırvatistan'a girdiği gözlenmişti.

Hırvat polisi göçmenleri kaydetmişti. Çoğu Sırp olan bu göçmenler Almanya'ya ulaşmayı umuyor.

Telif hakkı Reuters

Macaristan'dan sınır bölgesinde olağanüstü hâl

Macaristan dün güneyindeki Sırbistan sınırında olağanüstü hâl ilan etmiş ve yeni yasalarıyla çektiği tel örgünün aşılmasını şuç kapsamına almıştı.

Sınır bölgesinde binlerce Macar polis ve asker konuşlandırıldı.

Telif hakkı Reuters

Macar polisi, on binlerce göçmenin AB'nin Schengen Bölgesi'ne girmek için kullandığı Roszke köyü yakınlarındaki demiryolu geçiş noktasını ulaşıma kapadı.

Bugün yasadışı şekilde Macaristan'a girmeye çalışan 367 göçmen gözaltına alındı ve bu kişiler hakkında yasal işlem başlatıldı.

AB verilerine göre 2015'te şu ana dek 500 binden fazla göçmen birlik üyesi ülkelere giriş yaptı. Aynı sayı geçen yılın tamamında 280 bindi.

İlgili haberler