ABD: Eğit-donattan yalnızca 4 ya da 5 kişi kaldı

Telif hakkı AP

ABD'li General Lloyd Austin, eğit-donat programına katılanlardan yalnızca 4 ya da 5 kişinin Suriye'de Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı savaştığını söyledi.

ABD, IŞİD'e karşı savaşmak üzere yetiştirmek istediği ve 'ılımlı muhalifler' olarak tanımladığı 5 bin kadar kişi için 500 milyon dolar ayırmıştı.

Eğitimi tamamlayan 54 kişi, Türkiye üzerinden Suriye'ye geçmiş fakat El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi çatışmaya girmiş ve bazıları da kaçırılmıştı.

TIKLAYIN - 'ABD'NİN EĞİT - DONAT PROJESİ BAŞARISIZ OLDU'

ABD Merkez Kuvvet Komutanlığı'nın (CENTCOM) başındaki General Austin, kendisine ABD'nin eğittiği kaç kişinin Suriye'de savaştığı sorusuna "Az bir rakam... 4 veya 5 kişi diyebiliriz" yanıtını verdi.

Bunun uzun bir süreç olduğunu kaydeden Austin, "Ancak kalıcı ve olumlu sonuçlar almak istiyorsak, bu şekilde devam etmeliyiz" dedi.

'Eğit-donat tam anlamıyla bir fiyasko'

Telif hakkı Reuters
Image caption Eğit-donattan geçirilen militanlar IŞİD'e karşı savaşıyor.

Generalin konuşması sırasında yanında bulunan Savunma Bakanı Müsteşarı Christine Wormuth, yaklaşık 100 kişinin halihazırda eğitimde olduğunu vurgulayarak, eğitilenlerin sayısının azlığını ise katılanların kimlik incelemesi süreciyle ve militanların Suriye rejimine karşı değil, yalnızca IŞİD'e karşı savaşacak olmasıyla açıkladı.

Cumhuriyetçi Senatör Kelly Ayotte, belirtilen rakamı bir "şaka" olarak değerlendirdi. Eğit-donat programının 'tam manasıyla bir fiyasko' olduğunu vurgulayan Ayotte, "Keşke böyle sonuçlanmasaydı, ama gerçek bu" dedi.

İlk giden 54 kişilik gruba ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Bazılarının öldürüldüğü, bazılarının kaçırıldığı, kalanların da dağıldığı belirtiliyor.

General Austin, daha önce Daily Beast internet haber sitesinde yer alan ve "İstihbaratın manipüle edildiği" iddialarına da yanıt verdi, istihbaratta soruşturmanın sürdüğünü ve böyle bir durum ortaya çıkarsa gerekli önlemlerin alınacağını kaydetti.

İlgili haberler