Umut veren mülteci fotoğrafları

Son haftalarda yaşanan mülteci krizinin ardından aklımızda hep acıklı fotoğraflar kaldı.

3 yaşındaki Aylan Kürdi'nin sahile vuran cesedi, Macaristan'da çocuğu elinde koşarken gazetecinin çelme takıp düşürdüğü Usame Abdülmuhsin'in haykırışı...

Ancak mültecilerin kısa da olsa gülümsedikleri, mutlu olabildikleri anlar yaşandı. Bu anları ölümsüzleştiren fotoğraflar da sosyal medyada sıklıkla paylaşıldı.

İşte mültecilerin mutlu ve umut veren fotoğrafları ve bu fotoğrafların hikayeleri...

Telif hakkı .

Iraklı ve Suriyeli mülteciler, Danimarka-Almanya sınırındaki E45 otoyolundan yürüyerek İsveç'e geçmeye çalışırken yolda Danimarkalı bir polisin mülteci bir çocukla oynaması görüntülenmişti. Çocuğun gülümsemesi ve polisin şefkatini gösteren bu fotoğraf, sosyal medyada sıklıkla paylaşılan fotoğraflardan biri haline geldi.

İşte Twitter'da bu fotoğrafa yapılan yorumlardan biri:

Çok paylaşılan bir diğer fotoğraf ise Yunanistan'a botla varan bir çiftin mutluluktan kucaklaşarak birbirlerini öptükleri an.

Associated Press muhabirinin yakaladığı bu karede, Yunanistan'a geçmeyi başaran çiftin mutluluğu görülüyor. Mültecileri savunan bir örgütün Facebook'a koyması üzerine fotoğraf defalarca paylaşılıyor.

Sosyal medyada en fazla ilgi gören mülteci fotoğraflarının başında ise, Ege denizini kedisiyle aşmayı başaran ve Yunanistan'a varan Suriyeli genç adam geliyor. "Zaytouna" yani "Zeytin" adlı kedisini bırakmayan bu Suriyeli adam, onunla Yunanistan'ın Midilli adasına varmayı başarıyor.

BBC muhabiri Manveen Rana'nın çektiği bu fotoğrafta, Sırp bir polisin Suriyeli bir mülteci bebeğe sarıldığı görülüyor. Rana, Suriyeli ve Iraklı mültecilerin tüm gece yürüyerek Sırbistan'a vardıklarını aktarıyor. Sırbistan'a kadar iki sınır aşıldığını kaydeden BBC muhabiri, grubun özellikle Yunanistan-Makedonya arasında çok zor koşullarda bekletildiğini ve Makedonya polisi tarafından dövüldüğünü söylüyor.

Ancak Sırbistan'a vardıklarında polisin bebeğe sarılma anı umut veriyor ve Rana'nın Twitter'a koyduğu bu fotoğraf defalarca paylaşılıyor.