MHP'de sıcak gün: Akşener aday gösterilmedi, Türkeş istifa etti

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

1 Kasım'da yapılacak genel seçim öncesi milletvekili aday listesi kesinleşen ilk parti MHP oldu. Eski İçişleri Bakanı ve eski TBMM Başkan Vekili Meral Akşener aday gösterilmedi.

MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener'in adı, 7 Haziran'daki seçimleri sonrası Meclis Başkanı adayları arasında geçmişti.

Bu durum, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin tepkisini çekmişti.

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Seçim hükümetinde Başbakan Yardımcısı olan Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş de beklendiği gibi listede yer almadı. Türkeş bu gelişme sonrası partisinden ve Meclis Grubu üyeliğinden istifa etti.

MHP Merkez Disiplin Kurulu, seçim hükümetinde bakanlık teklifini kabul eden Türkeş'in partiden kesin ihracına karar vermiş, Türkeş noter aracılığıyla karra itiraz etmişti. MHP, Türkeş'in yerine Erkan Haberal'ı aday gösterdi.

Partide, eski bakanlardan Murat Başesgioğlu da adaylık başvurusu yapmamıştı.

MHP'de; Türkeş, Başesgioğlu ve Akşener dışındaki 77 milletvekilinden 72'si yerlerini korudu. Liste dışında kalan milletvekilleri ise Ankara'da Mustafa Erdem, Aydın'da Ali Uzunırmak, Hatay'da Şefik Çirkin, Karabük'te Durmuş Yalçın, Manisa'da Zeynel Balkız.

Bahçeli yine Osmaniye'den aday

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince yine memleketi Osmaniye'de birinci sıradan adayı gösterildi.

Telif hakkı AFP

Devlet Bahçeli, adayların bugünden itibaren seçim bölgelerine dağılarak çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.

Bahçeli, "7 Haziran seçimlerinden çıkan sonucu beğenmeyen, koalisyon kurulmasının önüne geçerek ülkeyi seçime götüren AKP zihniyeti, önümüzdeki süreçte hak ettiği demokratik bedele katlanacaktır" dedi.

İlgili haberler