Erdoğan: 1 Kasım'da Meclis'e 550 yerli ve Milli vekil gönderin

Telif hakkı Reuters

İstanbul'da 'Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses' sloganıyla düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "1 Kasım'da 550 tane yerli, milli, bedeni ve kalbiyle bu ülke için çalışacak milletvekili göndermenizi istiyorum. Herhalde ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi?" dedi.

Erdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik olaraksa "Cici çocuk siz kimi aldatıyorsunuz?" diye sordu ve "Birliğimizi etnik fitneyle bölmek isteyenlere en güzel cevabı veriyorsunuz" dedi.

PKK'yı da işaret eden Erdoğan, 7 Haziran seçimleri öncesinde muhtarların tehdit edildiğini söyledi ve "90 muhtar tehdit edildiği için Ankara'daki buluşmamıza gelemedi" dedi.

1 Kasım'da 550 yerli ve milli milletvekilini Meclis'e göndermenizi istiyorum. Herhalde ne demek istediğimi anladınız."

Recep Tayyip Erdoğan - Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı Yenikapı meydanında Sivil Dayanışma Platformu (SDP) tarafından düzenlenen mitingde konuşan Erdoğan, "Bir imtihan sürecinin yeni safhasını yaşıyoruz" vurgusunu yaptı.

Erdoğan sözlerine HDP eleştirerek şöyle devam etti:

"Bazı beyaz Türklerin desteğiyle ayakta kalmaya çalışıyorsunuz. Sazla, cazla bu iş yürümez."

Erdoğan, PKK'ya yönelik operasyonların da devam edeceğini belirterek "Dağ, taş demeden inlerine gireceğiz" dedi.

Davutoğlu'ndan 'baraj' mesajı

1 Kasım'a kadar çok çalışacaksınız, bunları baraj altında bırakacaksınız. AK Parti'yi yeniden tek başına iktidar yapacaksınız."

Ahmet Davutoğlu - Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı
AFP

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce sahneye çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşması ise sık sık 'Kahrolsun PKK' ve 'Meclis'te PKK istemiyoruz' sloganlarıyla kesildi.

Sloganlara yanıt veren Davutoğlu, "O zaman 1 Kasım'a kadar çok çalışacaksınız, bunları baraj altında bırakacaksınız. AK Parti'yi yeniden tek başına iktidar yapacaksınız" dedi.

Çözüm sürecinin temelini Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarları döneminde, 2013'te atıldığını söyleyen Davutoğlu, "Gelin silahları gömün dedik, nevruz mesajına rağmen silahlı gruplar Türkiye'den çekilmedi" dedi ve şöyle devam etti:

"7 Haziran'dan sonra hemen silahlanma çağrıları yapmaya başladılar. Ama onlar dış odakların piyonu."

Başbakan Davutoğlu "Madem ki bize savaş ilan edilmiştir, hak ettikleri cevabı alacaklar dedik ve 23 Temmuz günü huzur ve demokrasi operasyonunu başlattık" dedi.

Yenikapı miting alanına gelen katılımcılara girişte Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resimlerini taşıyan bayraklar dağıtıldı.

Miting alanının çevresinde asılan yazılarda ise 'Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz' ve 'Teröre lanet, birliğe davet' ifadeleri yer alıyordu.

Anadolu Ajansı, miting alanında çadır hastane kurulduğunu, bir mescit ve mobil tuvaletlerin getirildiği bilgisini geçti.

Miting alanına gelişlerin kolaylaştırılması için ilave vapur ve otobüs seferleri düzenlendi.

Gün boyunca sosyal medyada da mitinge ilgi vardı. #TeröreKarşıTekSes etiketi gün boyunca Türkiye'de trend oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da dün Twitter hesabından paylaştığı mesajda 'Tüm vatandaşlarımızı bir olmaya davet ediyorum' demişti.

Polisleri taşıyan otobüs kaza yaptı

Sabah saatlerinde ise miting alanında görev yapacak olan polisleri taşıyan Belediye otobüsü Halkalı-Sirkeci tren hattı için kullanılan üst geçide çarptı.

Telif hakkı DHA

Kazanın ardından otobüste patlama meydana gelirken, 4 polis ile yol kenarında bulunan 2 zabıta memuru yaralandı.

Otobüsün LPG yakıt deposunun patladığı tespit edildi. Kaza sonrası olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevkedildi.

İlgili haberler