Hac faciasında ölenlerden 4'ü Türk

Telif hakkı Reuters

Suudi Arabistan'da hacıların Mina'da şeytan taşlaması sırasında çıkan izdihamda ölenlerden 4'ünün Türk olduğu açıklandı.

Dün yaşanan izdihamda en az 717 kişi ölmüş, 805 kişi de yaralanmıştı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Mekke'deki Hac İdare Merkezi'nden yapılan açıklamada, ölenlerin arasında dört Türk vatandaşının olduğu belirtildi.

TIKLAYIN - Hac'da izdiham: En az 717 kişi öldü

Kayıp beş Türk vatandaşının akıbetiyle ilgili çalışmaların da sürdürüldüğü kaydedildi.

Ölen kişilerin İzmir, Sivas, Samsun ve Yozgat'tan Hac'ca geldiği ifade edildi.

Öte yandan Suudi Arabistan Kralı Salman, izdihamın ardından Hac organizasyonu konusunda soruşturma talimatı verdi.

Kral Salman güvenlik önlemlerinin de gözden geçirileceğini söyledi.

Facia sonrasındaki ilk resmi tepkide Sağlık Bakanı Halid el Falih, hacıları talimatlara uymamakla suçlamıştı.

El Falih "Kaza herkesin bildiği gibi kalabalıktan kaynaklanan izdiham nedeniyle yaşandı. Ayrıca bazı hacıların güvenlik güçlerinin ve Hac Bakanlığı'nın verdiği hareket talimatlarına uymamaları nedeniyle. Şüphesiz bu Allah'ın takdiri" demişti.

'Yollar Prenslerin ziyareti yüzünden kapandı'

Ancak bölgeye tur düzenleyen operatörlerden bazıları aynı fikirde değil.

50 yıl önce babasının kurduğu, İngiltere'nin ilk hac şirketinde danışmanlık yapan Muhammed Caferi bu sabah BBC'ye, Suudi yetkililerin ziyareti nedeniyle şeytan taşlama alanı Cemerat'a giden bazı yolların kapatılmasının faciaya yol açtığı iddiasında bulundu.

BBC Radyo 4'ün sabah programı Today'e konuk olan Caferi "Kızıyorum çünkü öncelikle Allah'ı suçluyor. Bunun Allah'la bir ilgisi yok. Tanrı bize bir beyin ve özgür irade verdi. Suudiler bütün facialardan sonra 'Allah'ın takdiri' diyor. Bu Allah'ın takdiri değil, insanların beceriksizliği." dedi ve ekledi:

"Dün faciayı yaşayan hacılarla konuştum. Bu kazanın başlıca nedeni, ki bunu Suudi basınında da görebilirsiniz, kralın Mina'daki sarayında aralarında Savunma Bakanı'nın da bulunduğu yetkilileri kabul ettiğini yazdılar. Bu ziyaret nedeniyle şeytan taşlanan yerin iki girişini ve iki yolu kapattılar. İnsanlar bu iki yoldan geçemedi. İçeriye giren bir insan akını var ve bu akını durdurursanız birikme olur, kazalar yaşanır. Bu Suudi hükümetinin hatası. Çünkü ne zaman bir prens gelse, yolları kapatıyorlar ve muhtemel faciayı düşünmüyorlar."

TIKLAYIN - Guardian: Hac faciası ciddi sorunları beraberinde getirdi

TIKLAYIN - 'İnsanlar birbirinin üzerine basıyordu'

Tur operatörü Caferi, Suudi Arabistan ile stratejik ortaklığı olan İngiltere'ye de görev düştüğünü, düzgün bir facia planı ve kriz yönetimi için baskı yapması gerektiğini söyledi.

Telif hakkı AP

İki hafta önce de Mekke'de, Mescid-i Haram'daki bir vinç devrilerek hacı adaylarının üzerine düşmüş ve 107 kişi kazada hayatını kaybetmişti.

Suudi yetkililer yaklaşık 200 kişinin de yaralandığını açıklamış ve olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

İlgili haberler