Suudi Arabistan Başmüftüsü: Hac'daki izdiham önlenemezdi

Telif hakkı AP

Suudi Arabistan'ın en önemli din adamı olan Başmüftü Abdülaziz bin Abdullah el-Şeyh, Hac'da ikisi Türk 769 kişinin hayatını kaybettiği izdihamın, "insanoğlunun kontrolü dışındaki bir olay" olduğunu söyledi.

Ülkenin resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Abdülaziz bin Abdullah el-Şeyh dün Mina'da Suudi Arabistan İçişleri Bakanı ve Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif'la görüştü.

Başmüftü Nayif'e trajedide hiçbir sorumluluğu olmadığını söyleyerek, "Kader kaçınılmazdır" dedi.

Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif, Suudi Arabistan Hac Komitesi'nin de başkanı.

TIKLAYIN: GUARDİAN'DAN 'HAC' SORULARI

TIKLAYIN: İNSANLAR BİRBİRİNİN ÜZERİNE BASIYORDU

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç ise bugün yaptığı açıklamada faciada 2 Türk hacının hayatını kaybettiğini; 8 hacının yaralı, 6'sının da kayıp olduğunu söyledi.

İran: Felaketin nedenleri soruşturulmalı

Başta İran olmak üzere bazı ülkeler, Suudi Arabistan yönetimini yaklaşık 100 bin polisin görev yaptığı Hac sırasında gerekli güvenlik önlemlerini almadıkları gerekçesiyle eleştirmişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani son olarak BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin Suudi Arabistan'a yönelik eleştirilerini sertleştirdi.

Hasan Ruhani felaketin nedenlerinin soruşturulmasını talep etti.

Ruhani izdihamın "yüreklerini dağladığını" söyledi.

Telif hakkı AFP

İlk belirlemelere göre, faciada hayatını kaybedenlerin 131'i İran vatandaşı.

Yaşamını yitirenler arasında ise Türkiye ve İran'ın yanısıra Hindistan, Endonezya, Pakistan, Hollanda ve Fas vatandaşları da var.

İlgili haberler