NASA bugün Mars'a dair 'çok önemli bir keşifi' açıklayacak

Telif hakkı Reuters

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bugün Mars gezegenine dair 'çok önemli bilimsel bir bulgunun' açıklayacağını belirtti.

NASA'nın Twitter hesabından dün paylaşılan mesajda 'Mars'ın gizemi çözüldü mü? Pazartesi 11.30'da (TSİ 18.30) detayları öğrenmek için NASA TV'yi izleyin' deniyor.

NASA'nın Twitter mesajına gelen yanıtların büyük kısmında 'Yoksa Mars'ta uzaylı mı buldunuz?' sorusu sorulsa da, bilim insanları NASA'nın Mars keşif projesi kapsamında yürütülen araştırmalarda Kızıl Gezegen'de suyun olduğuna dair kanıtlar elde etmiş olabileceğini düşünüyor.

Mars yüzeyinde suyun donum olarak bulunduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Ancak gezegende sıvı halde su olup olmadığı uzun süredir sorgulanan bir konu.

Image caption NASA'nın Twitter mesajında "Mars'ın gizemi çözüldü mü? Saat 11.30'da (TSİ 18.30) NASA TV'den yayınlanacak bilgilendirme toplantısında detayları öğrenin" deniyor.

2015'in ilk aylarında NASA'nın Mars yüzeyindeki aracı Curiosity, gezegenin yüzeyinde bir tür tuz molekülü olan kalsiyum Perklorat bulmuştu. Bu bulgu, Mars yüzeyine yakın yeraltı su kaynakları olabileceği fikrini destekler nitelikteydi.

Gezegende sıvı halde su bulunması halinde, Mars'ta yaşamın idame ettirilebileceği yönünde önemli bir adım atılmış olacağı ifade ediliyor.

İlgili haberler