İspanya Başbakanı: Ülke bütünlüğünü tartışmam

Telif hakkı AFP

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Katalonya'da bağımsızlık yanlılarının seçim zaferinden sonra yeni bölgesel yönetimi dinlemeye hazır olduğunu söyledi, ancak İspanya'nın bütünlüğünü tartışmaya açmayacağını vurguladı.

Bağımsızlık yanlısı ittifakın lideri Artur Mas seçim sonuçlarının ardından bağımsız bir Katalonya kurmak için çalışmaya başlayacaklarını belirtti.

Mas'ın lideri olduğu ittifak daha küçük bir bağımsızlık yanlısı partiyle uzlaşabilirse Katalan Parlamentosu'nda çoğunluğu elde edecek.

7,5 milyon nüfusa sahip Katalonya İspanyol Gayri Safi Lurtiçi Hasılası'nın (GSYİH) beşte birini üretiyor.

'Bütünlüğü, egemenliği tartışmam'

İspanyol Başbakanı Rajoy Katalonya'daki oylamanın ardından yaptığı ilk açıklamada "Dinleyip, görüşmeye hazırım. Ama hukuku, yasaları yok edecek bir şekilde değil. İspanya'nın bütünlüğü ve egemenliğini tartışmaya açmayacağım" dedi.

Bağımsızlık yanlısı ana ittifak "Junts pel Si" (Evet için birlikte) ve küçük bir diğer bağımsızlık yanlısı sol parti bölgesel parlamentodaki 135 sandalyeden 72'sini kazandı.

Mas'ın partisi bağımsız bir Katalan devleti kurmak için 18 aylık bir takvim öngören "yol haritasını" uygulamayı taahhüt etti.

Katalonya'nın geleceğinin Aralık'taki genel seçimde de başlıca konulardan biri olması bekleniyor.

Dünkü bölgesel seçimde yüzde 78 ile katılım rekoru da kırıldı.

GSYİH açısından en zengin bölge olan Katalonya'daki bağımsızlık yanlıları bölgelerine ödedikleri vergiye kıyasla az yatırım yapıldığını savunuyor.

Kamuoyu yoklamaları Katalanların çoğunun bir bağımsızlık referandumu yapılmasını desteklediğini gösteriyor. Ancak Katalan seçmenler ülkeden ayrılıp ayrılmama konusunda yarı yarıya bölünmüş halde.

İlgili haberler