Ahmet Hakan evinin önünde saldırıya uğradı

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan dün gece İstanbul'daki evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğradı.

Hürriyet gazetesi, CNN Türk'teki Tarafsız Bölge programının ardından Nişantaşı'ndaki evine giden Hakan'ın aracından indiği sırada arkadaki araçtan inen 4 kişinin fiziksel saldırıda bulunduğunu bildirdi.

Hakan’ın hayati tehlikesi bulunmadığı, burnunda ve kaburgasında kırıklar olduğu öğrenildi. Gazeteci sabah saatlerinde taburcu edildi.

Saldırının ardından otomobilleriyle kaçan 4 kişi daha sonra polislerce yakalanarak gözaltına alındı.

Ahmet Hakan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin vasıtasıyla bir mesaj gönderdi ve "Bu tür saldırılardan hiç bir şekilde yılmayacağız. Korkmuyoruz. Bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN - HÜRRİYET GAZETESİ'NE TAŞLI SOPALI SALDIRI

TIKLAYIN - HÜRRİYET'İN 'ERDOĞAN TWEET'İNE ALGI SORUŞTURMASI

Saldırıya tepkiler

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) sözcüsü Ömer Çelik Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda saldırıyı kınadı.

Çelik şunları söyledi:

"Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'a yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Gazetecilere saldırı hiçbir şekilde mazur gösterilemez. Şiddet hiçbir şekilde tasvip edilemez. Şiddet, kayıtsız şartsız reddedilmelidir."

Geçtiğimiz haftalarda Hürriyet gazetesine yönelik saldırıda yer alan, daha sonra ortaya çıkan bir videosunda Ahmet Hakan'ın evinin önüne gitmekten bahseden AKP milletvekili Abdurrahim Boynukalın da Twitter'dan bir mesaj yayımladı.

Boynukalın, "Tarihinde asla şiddete bulaşmayan tertemiz bir hareketiz. Ne eli taşlı, sopalı insanlarla gazete camı indirecek kadar çapulcuyuz, ne de evinin önünde dört kişiyle gazeteci dövecek kadar kalleşiz" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"Kendisini sabah saatlerinde aradım. Son derece üzgünüm. Değerli bir gazeteci önce ölümle tehdit edildi. Şimdi fiziki saldırıya muhatap oldu. Toplumdaki gerginliğin bu noktaya taşınması bizde ciddi endişeler yaratıyor." dedi.

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada da saldırı kınandı: "Gazetecileri şiddet ile korkutmayı amaçlayanlar, kazanılamayacak bir savaş vermektedirler. İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz."

İlgili haberler