NATO güçleri Kunduz'da Taliban'la çatışmaya girdi

Telif hakkı

Afganistan'da güvenlik güçleri, Taliban'ın ele geçirdiği Kunduz kentini geri almaya çalışıyor. Ordunun operasyonu ikinci gününe girerken, Afgan birliklerine yardım eden NATO güçleri de Taliban'la çatışmaya girdi.

ABD'nin dün düzenlediği iki hava saldırısı, Afgan ordusunun kalesi olan Kunduz Havaalanı'nı ele geçirmeye çalışan Taliban güçlerini durdurdu.

Afgan istihbarat servisi saldırıda Taliban'ın bölgedeki liderinin ve yardımcısının öldürüldüğünü açıkladı.

Taliban ise haberi yalanladı.

Telif hakkı AP

ABD de dün Kunduz'un düşmesinin bir geri adım olduğunu kabul etti. Ancak Washington Afgan güvenlik güçlerinin kenti geri alacağından emin.

Durum belirsizliğini koruyor

Afgan Savunma Bakanlığı Pazartesi günü militanların eline geçen polis merkezinin ve hapishanenin geri alındığını iddia etti.

Telif hakkı

Ancak Taliban tarafından yayımlanan bir videoda militanlar ele geçirdikleri tanklar, zırhlı araçlar, polis arabaları ve Kızılhaç minibüslerinin yanında görülüyor.

Taliban'ın yeni lideri Molla Ahtar Mansur, Afgan hükümetinin yenilgiyi kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Dün görevdeki ilk yılını tamamlayan Devlet Başkaı Eşref Gani ise Kunduz'un geri alınmasında "ilerleme" sağlandığını ama Taliban'ın sivilleri kalkan olarak kullanmasının güvenlik güçlerinin daha fazla ilerlemesine engel olduğunu söyledi.

Telif hakkı

BBC muhabiri Dawood Azami, Kunduz'un ele geçirilmesinin, Taliban'ın 2001'den bu yana elde ettiği en büyük zafer olarak görüldüğünü aktardı.

Ancak Dawood Azami Taliban için asıl zorluğun şehri elinde tutmak olduğunu vurguluyor.

Stratejik önemi büyük

Taliban önceki gün 14 yıl aradan sonra ilk kez Afganistan'da bir eyalet başkentinde kontrolü ele geçirmişti. Kunduz stratejik açıdan önemli bir kent.

Afganistan'ın kuzeyinde bulunan şehir, önemli bir lojistik merkezi. Kent aynı zamanda da Taliban'ın kuzeydeki eski kalelerinden birisi.

Taliban militanları Kunduz'da bir hapishaneye girip, yaklaşık 500 mahkumu serbest bırakmıştı.

Salıverilen mahkumlar arasında Taliban militanlarının da olduğu açıklandı.