Lukaşenko neden oğlunu yanından ayırmıyor?

Image caption Lukaşenko, BM Genel Kurulu'na götürdüğü oğlu Kolya'yı Barack ve Michelle Obama'yla tanıştırdı.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun New York'ta BM Genel Kurulu'na 11 yaşındaki oğlu Kolya'yı da getirmesi dikkat çekti.

Kolya, Pazartesi günkü zirve öncesi verilen resepsiyonda Barack Obama ve Michelle Obama'yla çektirdikleri fotoğrafta babasının yanında poz verdi.

Babası Genel Kurul'da dünya liderlerine seslenirken, oğlu Kolya da ülke delegasyonlarına ayrılan koltuklarda yerini almıştı.

Image caption Kolya, BM Genel Kurulu'nda Belarus delegasyonuyla oturdu.

Takım elbisesi üzerinden eksik olmayan Kolya, 3 Eylül'de Pekin'de düzenlenen Çin'in İkinci Dünya Savaşı anması dâhil, babasının resmi ziyaretlerine sık sık katılıyor.

Image caption Lukaşenko, Tiananmen Meydanı'ndaki geçit törenini oğluyla beraber izledi.

Pekin'deki büyük askeri geçit törenini izleyen ve aralarında Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in de bulunduğu dünya liderleri arasında Kolya da görülüyordu ve liderlerin çektiği büyük aile fotoğrafında da vardı.

Image caption Çin'de çektirilen bu fotoğrafta Kolya, sağdan altıncı sırasda görülüyor.

Lukaşenko'nun oğlunu halefi olmak için hazırladığı iddiaları var.

BBC'ye 2012 yılında verdiği mülakatta Lukaşenko, bu iddiayı yalanlamış ve oğlunun kendisine çok bağlı olduğunu, hatta babası olmadan uyuyamadığını söylemişti.

Kolya'nın babasıyla katıldığı resmi ziyaretler arasında 2014 yılı Ekim ayında düzenlenen Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti de var. Baba oğul bu ziyaret sırasında, Abu Dabi'deki Şeyh Zayid Camii'ye beraber gitmişti.

Image caption Baba oğul, Abu Dabi'deki Şeyh Zayid Camii'yi beraber gezdi.

Kolya, 11 yaşındaki bir çocuğa göre şimdiden oldukça fazla ülke gördü fakat eğitimine devamı konusunda eleştiriler de alıyor.

Belsat televizyonuna göre Kolya bu yıl Eylül ayında bir hafta okuluna gidemedi. Geçen yılın ilk altı ayında da yine bir hafta okula gitmemişti.

Lukaşenko'nun en küçük oğlu Kolya'nın adı, asıl ismi olan Nikolai'nin kısaltması.

Image caption Kolya, bu yıl Mayıs ayında Pakistan'daki Şakarparian Bahçesi'nde babasıyla beraber ağaç dikti.

Batı medyasında, Kolya'nın babasının kişisel doktoruyla yaşadığı evlilik dışı ilişkiden doğduğuna dair haberler çıkmıştı.

Son 11 yıldır ülkenin başında olan Lukaşenko'nun iktidara tutunma isteği Batı'nın eleştirilerine neden olmuştu. ABD eski Başkanı Bush, 2005 yılında Lukaşenko için "despot yönetimin başındaki Avrupa'nın son diktatörü" ifadesini kullandı.

Image caption 2009 yılında Kolya 5 yaşındayken, dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le.
Image caption Kolya, 2009 yılında 5 yaşındayken Minsk'te düzenlenen bir geçit törenine katıldı.

İnsan hakları grupları da Lukaşenko'yu temel hakları ihlal etmekle suçluyor.

Çoğu Belarus medya organı hükümet kontrolünde.