Oregon'da üniversiteye silahlı saldırı: 9 ölü

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

ABD'nin Oregon eyaletinin Roseburg kentinde Umpqua Üniversitesi'nde düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi öldü, 7 kişi ise yaralandı.

Üniversiteye silahlı şekilde giren 26 yaşındaki saldırgan ise polisle girdiği çatışmada öldürüldü.

Oregon Emniyeti saldırganın kimliğini resmi olarak açıklamasa da ABD basınına isim vermeden konuşan emniyet yetkilileri saldırganın isminin Chris Harper Mercer olduğunu söyledi.

Douglas bölgesi Şerifi John Hanlin basına yaptığı açıklamada "Bu haince saldırıyı planlarken kazanmayı hayal ettiği itibarı ona vermeyeceğim" dedi.

Saldırganın hedefinin ne olduğu henüz bilinmiyor. Ancak polis, saldırganın sosyal medyada 'Yarın okula gitmeyin' çağrısı yaptığı iddialarının incelendiğini vurguluyor.

'Önce herkese dinini sordu'

BBC'ye konuşan Roseburg yerel gazetesindenIan Campbell, saldırganın önce herkese tek tek dinini sorduğunu ifade etti:

"Saldırının yaşandığı sınıftaki bir görgü tanığıyla konuştum. Herkese yere yatmalarını söylemeden önce sınıftakileri tek tek ayağa kaldırıp dinini sormuş. Başka görgü tanıkları da Hristiyan olduğunu söyleyen öğrencilerin vurulduğunu aktarıyor."

Telif hakkı AP

Olayın ardından bir basın açıklaması yapan ABD Başkanı Barack Obama, bireysel silahlanmaya dair hukuki düzenlemelerin sıkılaştırılmasını istedi.

Bu tür silahlı saldırıların rutin hale geldiğini belirten Obama, açıklamalar sırasında öfkesini gizlemekte güçlük çekti.

ABD Başkanı şunları söyledi:

"Dünya üzerinde akıl hastalığı olan ya da başkalarına zarar vermek isteyen insanlar yalnızca bu ülkede yaşlamıyor. Ama birkaç ayda bir katliama yol açan silahlı saldırılar yalnızca bu ülkede yaşanıyor."

Telif hakkı Google

Üniversite öğrencilerinden birinin annesi olan Marilyn Kittelman da oğlunun '30 el ateşin hiçbirini duymadığını' ifade etti. Silah seslerinin duyulmaması, saldırganın susturucu kullandığı şüphesini doğurdu.

Saldırganın tek başına hareket ettiği düşünülüyor.

Yaklaşık 3 bin öğrencinin okuduğu Umpqua Üniversitesi, Portland'a 281 kilometre mesafede, Oregon eyaletinin Roseburg kentinde bulunuyor.

İlgili haberler