Rusya: IŞİD'i Rakka'da vurduk

Telif hakkı AP

Rusya Savunma Bakanlığı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hedeflerinin Suriye'nin Rakka kentinde vurulduğunu açıkladı.

Rakka'da 'teröristlerin eğitildiği bir tesisin' vurulduğunu açıklayan Savunma Bakanlığı'nın yazılı duyurusunda, "Su-34 tipi jetler, Rakka'nın güneybatısında kamufle edilmiş bir komuta merkezini imha etti" deniyor.

Suriye'deki Beşar Esad karşıtı muhaliflere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın Rakka'daki hava operasyonunda en az 12 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü belirtti.

Lübnan'da yayın yapan ve Lübnan Hizbullahı'na yakınlığıyla bilinen El Mayadin televizyon kanalı ise Rus savaş uçaklarının dün olduğu gibi bugün de Türkiye sınırında bulunan İdlib kentinde, içinde Nusra Cephesi'ni de barındıran Fetih Ordusu hedeflerini vurduğunu iddia etti.

Bu haber Rusya tarafından doğrulanmış değil.

Çarşamba'dan bu yana Suriye'de hava operasyonları düzenleyen Rusya, sadece IŞİD'i değil, Suriye'deki diğer muhalif grupları da hedef almakla suçlanıyordu.

TIKLAYIN - RUS HAVA KUVVETLERİ NE KADAR ETKİN OLABİLİR?

Rusya'nın IŞİD'i hedef aldığı bir diğer noktanın ise Karyatayn olduğu ifade ediliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahim, Reuters haber ajansına "Rus jetleri olduğunu tahmin ettiğimiz uçaklar gece boyunca ülkenin kuzeyindeki Karyatayn kentini bombaladı" dedi.

Karyatayn, Ağustos ayında şiddetli çatışmaların ardından IŞİD'in eline geçmiş ve Suriye ordusu geri çekilmek zorunda kalmıştı.

İdlib'de Nusra, Hama'da ÖSO vuruldu iddiaları

Rusya, hava operasyonlarının ilk gününde IŞİD'i değil, Hama'daki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birliklerini hedef almakla suçlandı.

El Arabiya Televizyonuna konuşan bir ÖSO yetkilisi, az sayıda ÖSO militanının operasyonda öldüğünü ancak sivil kayıplar da olduğunu öne sürmüştü.

Rus hava harekatının ikinci gününde ise saldırıların Türkiye sınırı yakınlarındaki, Nusra Cephesi'nin de dahil olduğu Fetih Ordusu kontrolündeki İdlib'de yoğunlaştığı aktarıldı.

Rusya da İdlib'in Cisr eş Şugur bölgesinde hava harekatı düzenlendiğini teyit etmiş ve "IŞİD ile diğer radikal gruplar hedef alındı" demişti.

Batı medyasında Rusya'nın IŞİD dışındaki hedeflere odaklandığı yönünde çıkan haberlere Rus Savunma Bakanlığı'ndan da tepki geldi.

Bakanlık sözcüsü Igor Konaşenkov, "Yaptıkları bu bu yapay sansasyonel haberler tamamen saçmalık ve hiçbir şekilde somut kanıtlara dayanmıyor. Bu provokatif haberler belli ki daha hava harekatı başlamadan önce hazırlanmış" dedi.

'Hava harekatı 3-4 ay sürer'

Rusya Parlamentosu Duma'nın Dışişleri Komisyonu başkanı ise Suriye'de başlatılan hava operasyonlarının 3-4 ay sürebileceğini söyledi.

Fransız radyo kanalı Europe 1'e konuşan Aleksei Puşkov, "Elbette her zaman saplanıp kalma riski vardır. Ancak bizim Moskova'da konuştuğumuz şey operasyonun 3-4 ay süreceği şeklinde" dedi.

Puşkov, hava harekatlarının dozunun artarak devam edeceğini de vurguladı.

Dışişleri komisyonu başkanının bu açıklamaları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Paris'te Fransa ve Almanya liderleriyle görüşmesinin hemen öncesinde geldi.

İlgili haberler