Rusya: Suriye'de uçuşa yasak bölgeye karşıyız

Telif hakkı AFP

Rusya, Suriye hava sahasında oluşturulacak herhangi bir uçuşa yasak bölgeye karşı olduğunu açıkladı ve bağımsız bir ülkenin egemenliğine saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Moskova'da basının sorularını yanıtlayan RusyaDışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Türkiye'nin de desteklediği uçuşa yasak bölge fikriyle ilgili gelen bir soruya " Elbette karşı çıkıyoruz. Ülkelerin bağımsızlığına saygı bir zorunluluktur" dedi.

Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında güvenli bölgenin göçmen krizinin çözümü için de gerekli olduğunu vurgulayarak şöyle konuşmuştu:

"Mülteci krizinin kaynağının, Suriye’deki savaş ve adeta devlet terörü estiren Esed rejimi olduğunu belirtmek isterim. Ve eğer mülteci sorununu engellemek istiyorsak üç önemli adım var. Birincisi eğit-donat’tır. İkincisi terörden arındırılmış bölge ilanıdır. Üçüncüsü de uçuşa yasak bölgenin ilanıdır. Türkiye olarak bunlar bizim tespitlerimizdir."

Basın toplantısında Tusk da Erdoğan'la 'olası bir tampon bölge' fikrini değerlendirdiklerini ifade etmişti.

İlgili haberler