NATO'dan Rusya'ya mesaj: Türkiye'yi savunmaya hazırız

Telif hakkı AP

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Türkiye'yi korumaya ve gerekirse Türkiye'ye asker göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesi gazetecilere bir açıklama yapan Stoltenberg, "NATO, Türkiye dahil tüm müttefiklerini her tür tehdide karşı korumaya hazırdır ve bu kapasiteye sahiptir" dedi.

Stoltengerg, ittifakın güney kanadındaki tehditlerle mücadele amacıyla Türkiye dahil yerde ek güç konuşlandırmak için gerekli hazırlıkları yaptığını belirtti.

TIKLAYIN: NATO, RUSYA'NIN İHLALLERİNE KARŞI ADIM ATAR MI?

TIKLAYIN: INDEPENDENT'TAN COCKBURN: TÜRKİYE SURİYE'DE KAYBETTİ

NATO Genel Sekreteri, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarının da kaygı yarattığını vurguladı.

Stoltengerg Rusya'dan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklemekten vazgeçmesini ve IŞİD'i hedef almasını istedi.

Rusya: Türkiye ile iyi ilişkileri korumak istiyoruz

Rus savaş uçakları Türk hava sahasını son beş günde iki kez ihlal etmiş, Ankara Kremlin'i protesto etmişti.

Moskova'nın Suriye'ye askeri müdahaleden sonra Ankara ile gerilen ilişkileri üzerine Kremlin sözcüsü bugün yaptığı açıklamada 'Rusya'nın Türkiye ile iyi ilişkileri korumak istediğini' söyledi.

Sözcü Dmitry Peskov gazetecilere, "Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonları konusunda da, bizim Suriye'yi korumaya yönelik desteğimiz, Türkiye'nin sınırlarındaki bölgede istikrarın ve güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunuyor" dedi.

Erdoğan: Kırgınlık içindeyiz

Öte yandan, Belçika'dan Japonya'ya geçerken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın ihlallerle ilgili açıklamalarının ciddiyetle bağdaşmadığını söyledi.

Telif hakkı DHA

Erdoğan'ın "Putin’le görüşecek misiniz" sorusuna yanıtı ise "Yaşananlardan dolayı elbette kırgınlık içindeyiz. Bu şartlarda aramamın bir anlamı yok” oldu.

Rusya dün Hazar Denizi'ndeki gemilerinden de Suriye'de IŞİD'e roket saldırısı düzenlediğini açıklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Irak'la işbirliğini sürdürme talimatı vermişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Rusya'nın Suriye'de düzenlediği 57 hava saldırısından sadece ikisinin IŞİD'e yönelik olduğunu söylemişti.

Rusya, geçen hafta Suriye'de hava saldırıları düzenlemeye başlamıştı.

Telif hakkı EPA

Kremlin, saldırılarda IŞİD'in hedef alındığını vurguluyor. Esad rejimi karşıtları ve Batılı ülkeler ise öncelikle diğer muhalif grupların hedef alındıklarını söylüyor.

Suriye'de son olarak rejim güçlerinin Rusya'nın hava desteği ile Hama kentinin kuzeybatısındaki stratejik önemi yüksek Ghab Plain'de muhaliflere karşı saldırıya geçtiği bildiriliyor.

İlgili haberler