Suriye'de ordu Rusya'nın saldırılarıyla ilerliyor

Telif hakkı AFP

Suriye ordusunun, Rusya'nın 30 Eylül'den bu yana ülkede sürdürdüğü hava saldırılarının yardımıyla, muhaliflerin elindeki bölgelerde ciddi kazanımlar sağladığı belirtildi.

Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı güçlere Lübnan'daki Hizbullah militanları da destek veriyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, son 24 saatte, başta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hedefleri olmak üzere 60'tan fazla yerin vurulduğunu açıkladı.

İdlib, Hama ve Lazkiye çevresinde muhaliflerin kontrolündeki bazı bölgelerin son günlerde yeniden ordunun kontrolüne geçtiği belirtiliyor.

Çatışmaların özellikle başkent Şam'ı diğer kentlere bağlayan anayolun çevresinde yoğunlaştığı, Esad ordusunun İdlib'i elinde tutan muhaliflerin Şam ile bağlantısını kesmeye çalıştığı bildiriliyor.

Ülkenin kuzeybatısındaki İdlib kenti Mart ayında Ahrar u Şam'ın da içinde olduğu Fetih Ordusu adlı oluşumun eline geçmişti.

TIKLAYIN: RUSYA'NIN SURİYE SAHASINA GİRİŞİ TÜRKİYE İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

BBC Orta Doğu muhabiri Jim Muir, muhaliflerin Esad ailesinin memleketi olan Lazkiye'nin kuzeyindeki dağlara konuşlanmaya başlamasının "gerçek bir tehdit" oluşturduğunu ve Rusya'nın Suriye'ye müdahalesini tetikleyen sebebein de büyük ihtimalle bu olduğunu bildiriyor.

Rusya'nın ülkedeki hava saldırıları Suriye ordusu ile koordineli olarak yürüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazar günü Rossiya 24 kanalına yaptığı açıklamada 'bu hamlenin daha önce çizilmiş planların uygulaması' olduğunu söyledi.

IŞİD'e karşı oluşturulan ABD önderliğindeki uluslararası koalisyon da Cumartesi günü Suriye'ye 7, Irak'a 17 saldırı düzenlendiğini açıkladı.

İlgili haberler