TSK'dan PKK'ya hava operasyonu

Telif hakkı AFP

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ta Metina ve Zap bölgeleri ile, Diyarbakır'ın Lice ilçesi ve Hakkari'de PKK'ya yönelik hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

TSK'nın açıklamasında, operasyonlarda barınak, sığınak ve mühimmat ele geçirildiği belirtildi ve "49 terörist etkisiz hale getirildi" dendi.

Erzurum'da güvenlik güçleri ve PKK arasında çıkan çatışmada iki asker hayatını kaybetti.

Genelkurmay, 11 Ekim tarihli açıklamasında Kuzey Irak'ta Metina ve Zap bölgelerinde "Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit edilen üç ayrı barınma alanındaki sığınak ve silah mevzileri icra edilen hava harekâtı ile imha edilmiştir" duyurusu yaptı.

TIKLAYIN: KCK'DAN EYLEMSİZLİK KARARI

TIKLAYIN: LİCE'YE GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAĞI

Açıklamanın 10 Ekim tarihli duyurusunda da, Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki operasyonlar için "Diyarbakır/Lice'de yapılan operasyonda tespit edilen Bölücü Terör Örgütü hedeflerine yönelik olarak düzenlenen hava harekâtında 14 Bölücü Terör Örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiştir" dendi.

Telif hakkı EPA

Hakkâri'ye ilişkin açıklama şöyle:

"Hakkâri bölgesinde tespit edilen Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlere ait çok sayıda barınak, mağara ve silah mevzileri düzenlenen hava ve kara harekâtı ile imha edilmiştir. Operasyon kapsamında yapılan arazi aramasında bulunan iki adet mağarada, bir adet el bombası, 120 adet elektrikli fünye, 26 bidon mazot, patlayıcı yapımında kullanılan tüp ve düzenekler, yaşam malzemesi ve örgütsel doküman ele geçirilmiştir."

Açıklamada, Siirt, Tunceli-Pülümür karayolu, Şırnak-Çukurca karayolu, Şemdinli'deki operasyonlarda sığınak, barınaklar ve mühimmatlar ele geçirildiği, Ağrı/Patnos'ta da 'Terör Örgütüne Eleman Temin Etmek, Yardım ve Yataklık' suçundan iki kişini gözaltına alındığı duyuruldu.

Erzurum'da iki asker hayatını kaybetti

Erzurum'un Şenkaya ilçesinde, PKK ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada iki asker hayatını kaybetti.

DHA'nın Erzurum Valiliği'nin açıklamasına dayandırdığı haberinde, çatışmanın PKK'ya karşı yürütülen operasyon kapsamında Erzurum Şenkaya ile Ardahan'ın Göle ilçesi sınırı arasında kalan Akşar ve Karıncadüzü mevkileri arasında yaşandığını aktardı. Bölgeye çok sayıda Jandarma Özel Harekat personelinin sevk edildiği belirtildi.

İlgili haberler