Ankara'da ölenlerin yakınlarına maaş bağlanacak

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş Ankara'daki saldırı hakkında şunları söyledi: "Olayda iki intihar saldırganı olduğu aşağı yukarı son noktaya gelmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığının gizlilik kararı dolayısıyla bu konu netleşmeden bununla ilgili olarak resmi açıklamayı yapmıyoruz."

Saldırının Suruç'taki ile benzerlik gösterdiğine dikkat çeken Numan Kurtulmuş saldırıda iki intihar bombacısının da yaklaşık 5 kilogram ağırlığından fabrikasyon TNT bombaları kullandıklarını açıkladı.

Kurtulmuş saldırıda ölenlerin yakınları ve ayrıca yaralananlarla ilgili yasa neyi emrediyorsa gerekli düzenlemelerin yapılacağını da kaydetti.

Hükümet sözcücü "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevlendirildi. Ölenlerin yakınlarına maaş bağlanması ve yaralılara destekler hususunda ilgili adımlar atılacak" dedi.

Kurtulmuş sözlerine şöyle devam etti: "Ağır bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu bombayı patlatanlar sadece o organizasyonu yapan kuruluşlara haince bir saldırı planlamadılar, milletimizin tamamına karşı bu saldırıyı yaptılar. Terör örgütü, bütün milletimizi karşımıza aldığı gibi bu olayı gerçekleştirenler insanlar arasına nifak tohumları serpmeyi başarmak istediler. Bütün milletimizi uyanık olmaya davet ediyorum. Uyanık olarak bu düşmanları deşifre edeceğiz."

"Teröre karşı ortak bir cephe oluşturmak zorundayız" diyen Kurtulmuş, "Bunun için barış ve kardeşlik blokunu oluşturmak mecburiyetindeyiz" diye konuştu.