İsrail'de iki kentte silahlı ve bıçaklı saldırılar: 3 ölü

Telif hakkı GETTY

İsrail'in Kudüs ve Raanana kentlerinde arka arkaya silahlı ve bıçaklı saldırılar düzenlendi. Yetkililer en az 3 kişinin öldüğünü; 6'sı ağır 18 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail medyası ise saldırılarda daha fazla kişinin hayatını kaybettiğini yazıyor.

Saldırılardan birinin bir otobüsü hedef aldığı, polisin otobüsteki bir saldırganı öldürdüğü diğerini ise gözaltına aldığı aktarılıyor.

Geçen ay Yahudi yeni yılı Roş Aşana'dan bu yana, İsrail'de Yahudiler ve Müslüman Filistinliler arasındaki çatışmalar sürüyor.

Mescid-i Aksa'ya giriş izni verilmemesi çatışmaların alevlenmesine neden olmuş, bugüne dek 26 Filistinli ve 6 İsrailli hayatını kaybetmişti.

Art arda saldırılar

İngiliz Reuters haber ajansı Kudüs'teki ilk saldırıda 2 Filistinli saldırganın bir otobüse silah ve bıçakla saldırarak, 2 kişiyi öldürdüğünü ve 5 kişiyi yaraladığını bildirdi.

Dakikalar sonra bir başka Filistinli saldırganın bir otobüs durağına arabayla çarptığı, ardından dışarı çıkarak yayaları bıçakladığı, en az bir kişiyi öldürdüğü belirtiliyor.

Tel Aviv'in kuzeyindeki Raanana kentindeki bir alışveriş sokağında ise Filistinli bir adamın İsrailli bir vatandaşı bıçaklayarak hafif yaraladığı kaydediliyor.

Bir saat sonra başka bıçaklı bir Filistinlinin aynı caddede 4 kişiyi bıçakladığı aktarılıyor.

Filistinli El Fetih ve Hamas örgütleri bıugünü Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da "İntikam günü" olarak ilan etmişti.

İlgili haberler