'Ankara saldırısı, Türkiye'nin 11 Eylül'ü'

Telif hakkı AP

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Ankara saldırısını değerlendirirken "Bu, vahim bir saldırıydı. Bir nevi Türk 11 Eylül'üydü" dedi.

Devlet kanallarından Rai 3'te bir programa katılan Gentiloni, "Bizi en çok etkileyen şey ise o insanların savaşa ve PKK ile ordu arasındaki çatışmalara karşı gösteri yapıyor olmasıydı" diye konuştu.

"Ankara saldırısının İslami köktendincilik kaynaklı olduğuna inanıyorum" diyen Gentiloni, saldırının olası sonuçlarının da endişe verici olduğunu vurguladı.

TIKLAYIN: 'KIZIM YOĞUN BAKIMDAN ÖZÜR NOTLARI GÖNDERİYOR'

TIKLAYIN: ANKARA SALDIRISINI ANMA EYLEMİNE POLİS ENGELİ

Saldırının hem hükümet hem de HDP açısından olumsuz etkilerinin olabileceğini belirten dışişleri bakanı, "Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istikrarlı bir ülke görüntüsü çizmesi gerektiğinden hükümet zarar görüyor, hem de HDP. Zira muhalefetteki bu parti, Kürtleri şiddet değil, siyaset yoluyla protestoya yönlendiriyor" dedi.

Telif hakkı epa

'Türkiye'nin istikrarı bizi de ilgilendiriyor'

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Ankara'daki saldırının hemen ardından, Pazar günü La Repubblica gazetesinde yayımlanan mülakatında da "Türkiye bizim müttefikimiz. İstikrarı ve seçimlerin barışçı şekilde yapılması bizi de ilgilendiriyor. Elbette PKK ile hükümet arasındaki çatışmaların yeniden başlaması ülkenin istikrarına katkıda bulunmuyor" demişti.

Gentiloni bu mülakatta ayrıca, Ankara'daki saldırıdan "en çok zarar görenin, Kürt sorununa barışçıl barışçı çözüm yolu bulunmasını sağlayabilecek HDP olduğunu" söylemişti.

İlgili haberler