AB göçmen krizine çözüm için Ankara'da

Telif hakkı AFP

Avrupa Komisyonu heyeti, bugün Türkiye'ye giderek göçmen krizine karşı atılabilecek ortak adımları değerlendirecek.

Brüksel heyetinin, büyük kısmı Suriye'deki iç savaştan kaçan yüzbinlerce göçmenin geleceği konusunda Ankara'yla ortak eylem planı anlaşması yapmayı amaçladığı ifade ediliyor.

Ancak Ankara'nın da desteğini artırmak için başta Schengen bölgesine vizelerin kaldırılması olmak üzere bir dizi talebi Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin önüne koyması bekleniyor.

Komisyon heyetinin ziyareti öncesinde Salı akşamı konuşan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye'nin vize serbestisi gibi hakları ancak göçmen trafiğini azalttığının görülmesi halinde gündeme gelebileceğini söyledi.

Tusk vize serbestisiyle ilgili olarak "Mülteci trafiği etkin biçimde azaltılırsa, Türkiye'yle bu alanda bir anlaşma düşünülebilir. Tavizler ancak hedeflere ulaşılınca verilebilir" dedi.

Merkel'e kendi partisinden tepki

Avrupa Komisyonu'nun Ankara temasları, şu ana kadar en çok Suriyeliyi kabul etmiş olan AB ülkesi Almanya'da Başbakan Angela Merkel üzerindeki baskı artarken gerçekleşiyor.

Hükümetin 'açık kapı' politikasını eleştiren Hristiyan Demokrat partisi üyeleri, Merkel'in Avusturya sınırını kapatmayı ciddi biçimde düşünmesi gerektiğini açıkladılar.

Parlamentodaki bir görüşme sırasında Merkel'in sınırın kapatılmasını tartışmaya açması üzerine Hristiyan Demokratların "Evet" diye bağırarak alkışmaya başladığı ifade ediliyor.

İlgili haberler