Davutoğlu: İntihar bombacılarının DEAŞ ya da PKK bağlantısı var

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da 97 kişinin hayatına kaybetmesine neden olan saldırıyı düzenleyen intihar bombacılarının Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) ya da PKK'yla bağlantılı olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Davutoğlu, "İki terör örgütünü soruşturuyoruz. DEAŞ ve PKK. Çünkü elimizde intihar bombacılarının DEAŞ'la bağlantılı olmalarının yanı sıra, PKK'yla da bağlantılı olduklarına dair elimizde kanıtlar var" dedi.

Davutoğlu ayrıca bazı şüphelilerin Suriye'de uzun süre kaldığını da ifade etti.

Başbakan Davutoğlu sabah saatlerinde de Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlamış ve "Saldırganların DNA testleri konusunda önemli bulgulara ulaşıldı. DEAŞ ile PKK'nın etkin rol oynadığı düşünülüyor" demişti.

Davutoğlu sözlerine şöyle devam etmişti:

"Bir kez daha söylüyorum kim ne bağlantı üzerinden gerçekleştirilmiş olursa olsun bu alçakça saldırıyı ortaya çıkarıp adalete teslim edeceğiz. Bu alçakça saldırıyı planlayanlar da cezalandırılacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Saldırıda hem DEAŞ, hem de PKK etkin rol oynadığı düşünülen örgütlerdir."

"Olayın gelişim seyri içinde herhangi bir anlamda bir zaaf söz konusu olursa bu da inceleniyor. İncelenecek. Bu çerçevede de soruşturmanın selameti neticesinde dün üç görevli açığa alınmıştır."

Saldırının ardından Ankara İl Emniyet Müdürü, İstihbarat Şube Müdürü ve Güvenlik Şube Müdürü görevlerinden uzaklaştırıldı.

Davutoğlu, göç akınına ilişkin de "Son dönemde Suriye ve Irak'ta ortaya çıkan kriz sonrasında göç sadece yakın komşu ülkelerin değil, Avrupa'nın ve insanlığın meselesi haline gelmiş bulunuyor. Bu noktada da Türkiye ile Bulgaristan yakın iş birliğini şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdürecektir" dedi.

'PYD'ye verilen silah PKK'nın eline geçer'

Davutoğlu basın toplantısında Suriye'deki gelişmelere dair sorulan soruları da yanıtladı ve PYD'ye silah yardımı yapılmasını kesinlikle kabul etmeyeceklerini ifade etti.

"Nasıl müttefik ülkeler, El Kaide ile irtibatlı gruplara silah yardımını mazur görmezse, Türkiye de PKK ile irtibatlı gruplara silahlı yardımını kesinlikle mazur görmez, kesinlikle bu konuda herhangi bir müsamahaya izin vermez" diyen Davutoğlu, ABD'nin Irak ordusuna verdiği silahların IŞİD'in eline geçtiğini de hatırlattı.

Davutoğlu sözlerine, "PYD'ye verilen silahların da yarın PKK'nın eline geçerek Türkiye'ye karşı kullanılmayacağının garantisini kimse veremez" diyerek devam etti.

Konuyla ilgili olarakABD ve Rusya'nın Ankara büyükelçileriyle görüşüldüğünü belirten Davutoğlu Türkiye'nin tutumunun bir kez daha vurgulandığını söyledi.

İlgili haberler