Rusya: Mısır'da nükleer santral inşası görüşmelerinde son safhadayız

Telif hakkı Reuters

Rusya Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom), Mısır'da nükleer santral inşa edilmesi için yürütülen görüşmelerde son safhaya geldiklerini duyurdu.

Reuters'ın haberine göre Rosatom'un başkan yardımcısı Anton Moskvin, nükleer santral anlaşması için imzanın yılsonunda atılacağını söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretinde konuşan Moskvin, anlaşmanın 2015 yılın sonunda imzalanması durumunda, Mısır'ın kuzey kenti Deba'da kurulacak nükleer santralin ilk reaktörünün inşasının da 2022 yılında sona erebileceğini ifade etti.

Moskvin, "Ne kadar erken imzalanırsa, o kadar erken bitiririz" dedi ve "Alan değerlendirmesine gelecek yıl başlayabiliriz ve şantiyede inşaya da ne kadar erken başlayabileceğimizi görürüz" diye konuştu.

Mısır, 1981 yılından bu yana Matruh vilayetindeki Deba'da santral kurulması planları yapıyordu.

Kahire, 1986 yılındaki Çernobil faciasından sonra nükleer programını durdurma kararı aldı, 2006 yılında ise programı yeniden canlandırdığını duyurdu. Mısır'ın eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek'in 2011'de devrilmesinin ardından nükleer santral inşasının ihaleye açılması planları yapılmaya başlanmıştı.

Suudi Arabistan'la da görüşülüyor

Bu yıl Şubat ayında Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi, proje için Rusya'yla mutabakat zaptı imzalandığını duyurdu.

Dört reaktörü olması planlanan Deba nükleer santralinin 2025 yılında tamamlanması bekleniyor. Rosatom, nükleer proje için Mısır'la müzakereler yürüten tek şirket.

Moskvin, "Her iki taraftan yaklaşık 200 kişi her ay ticari, teknik ve diğer meseleleri görüşmek için bir araya geliyor, bazen de ayda iki defa görülüşülüyor" dedi.

Rosatom, Suudi Arabitsan'ın nükleer kurumuyla da iletişimde.

Suudi Arabistan ve Rusya nükleer enerji gelişimiyle ilgili işbirliği anlaşmasını Haziran ayında imzalamıştı.