Reuters: Türkiye, AB'den 3 milyar euro talep ediyor

Telif hakkı AFP

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ve diplomatlarının Ankara'da Suriyeli göçmen akınını ele aldıkları görüşmelerde Türkiye'nin iş birliği karşılığında AB'den 3 milyar euro mali yardım, Türkiye vatandaşlarına Schengen vizesi kolaylığı ve diplomatik destek istediği bildirildi.

Reuters haber ajansının resmi açıklama öncesi ele geçirdiği yeni taslağa göre AB, daha önce belirlenen ve bir kısmının ödenmesi için takvimin kararlaştırıldığı 1 milyar euroluk fonun dışında "daha yüklü ve somut yeni fonlar sunacak."

Haberde, üst düzey Türk yetkilileri ile Avrupa Komisyonu yetkililerinin bir araya geldiği ve Perşembe günü gece geç saatlere kadar süren görüşmelerde "iş birliği anlaşmasının sonuna yaklaşıldığı" bildirildi.

TIKLAYIN: AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜNDEN 'TÜRKİYE'YE SEÇİM HEDİYESİ VERMEYELİM' MESAJI

Görüşmelerde varılan kararların geçerlilik kazanması için AB liderleri tarafından da onaylanması gerekiyor.

Telif hakkı AFP

AB yetkilileri ve diplomatları, geçen hafta taslağı yayınlanan eylem planı dışında, Ankara'nın 3 milyar euroluk mali yardım ve Türkiye vatandaşlarının Avrupa'ya vizesiz seyahat hakkı tanınması sürecinin hızlandırılması şartlarını da öne sürdüğünü söyledi.

Reuters'ın haberine göre Ankara ayrıca, AB üyelik sürecinin canlandırılmasını şart koşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB zirvelerine davet talebinde bulunduğu ve Türkiye'nin iltica talebi reddedilen mültecilerin sınır dışı edilebilecekleri 'güvenli ülkeler' listesinde olmasını istediği bildirildi.

Avrupa Komisyonu'nun müzakere heyetinin başında Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve genişlemeden sorumlu yetkili Johannes Hahn var.

AB yetkilileri, müzakerelerde varılacak anlaşmanın AB üyesi 28 ülkenin liderleri tarafından da onaylanması gerektiğini söyledi.

İlgili haberler