Dışişleri Bakanı: AB'nin göçmen planı sadece taslak

Telif hakkı Reuters

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, AB liderlerinin dünkü zirvelerinde kabul ettiği Suriyeli göçmenler konulu eylem planının sadece bir "taslak" olduğunu söyledi.

Ankara'da gazetecilere konuşan Sinirlioğlu, eylem planının son şeklini almadığını vurguladı.

Sinirlioğlu, AB fonları karşılığında mültecilerin Türkiye'de kalacağı izlenimi yaratılmasının da yanlış olduğunu belirtti.

TIKLAYIN: AB, TÜRKİYE EYLEM PLANI HAZIRLADI

Dışişleri Bakanı planda sözü edilmeyen Suriye'de mülteciler için güvenli bölge oluşturulması fikrini de tekrar gündeme getireceklerini açıkladı.

Sinirlioğlu, AB'nin Türkiye'ye 3 milyar euro yardım teklifi iddiası konusunda "Suriyeli mülteciler için verilecek olan miktar Türkiye’ye ihdas edilen fonlardan olmayacak" dedi.

Dışişleri Bakanı "Daha önce önerdikleri gibi önemsiz bir miktar da olmayacak. AB’nin taşın altına elimizi koyduk diyebileceği bir rakam olacak." şeklinde konuştu.

AB geçmişte Türkiye'ye 1 milyar euro önermiş, hatta bir ara bunu Suriye'nin diğer komşularıyla paylaşması konuşulmuştu.

Pazar günü Ankara'yı ziyaret edecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, 3 milyar euro'nun finansmanının henüz bulunmadığını belirtmişti.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Brüksel'de görevli bir Türk yetkili ise AB eylem planının ad referandum (yani detayları daha sonra belirlenmek üzere) kabul edildiğini ve Ankara'nın AB'nin vaatlerini yerine getirmesini beklediğini söyledi.

Eylem planının koşullarının kısmen yerine getirildiğini ifade eden yetkili "Birlikte çalışacağız ama yerine getirilmedikçe eylem planı işler hale gelmeyecek" dedi.

Bu yetkiliye göre Ankara'nın AB'den beklentileri şöyle:

  • anlamlı olabilecek bir mali katkı,
  • vize muafiyetinin erkene çekilmesi,
  • AB ile müzakerelerde yeni fasılların açılması
  • Türkiye'nin Brüksel'deki zirvelere davet edilmesi

Konuştuğumuz Türk yetkili, AB'nin fasıllar konusunda Kıbrıs Rum tarafının itirazlarını aşamadığının anlaşıldığını da ekledi.

Erdoğan: Aylan'dan sonra 'Ne oluyoruz?' dediler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise daha önce yaptığı açıklamada, AB'nin göçmen akınıyla mücadelede çok geç kaldığını vurgulamıştı.

Erdoğan, G20 kapsamında düzenlenen W20 Zirvesi açılış töreninde bu sabah yaptığı konuşmada, şunları söylemişti:

"Ne zaman ki o Aylan yavrumuz Bodrum sahillerine vurdu, ondan sonra bunlar o resim karesini dergilerin başına şöyle işlemeye ve 'Ne oluyoruz?' demeye başladılar. Tamam da biz ne zamandan beri bağırıp çağırıyoruz, bak, Türkiye'de şu anda 2 milyon 200 bin sadece Suriyeli var. 300 bin de Iraklı var. 2,5 milyon şu anda mülteciyi Türkiye, kendisi kamplarında ağırlıyor ve bütün mali desteği bizden. Yaptığımız harcama 8 milyar dolar şu ana kadar. Peki dünyadan bize gelen destek ne? 417 milyon dolar. Bu kadar açık ara..."

Cumhurbaşkanı ayrıca "30 bin-40 bin mülteci kabul edeceğiz" diyenlerin Nobel ödülüne aday gösterildiğini belirterek, "Bizde 2,5 milyon şu anda mülteci var. Bu konu da kimsenin umurunda değil. Çünkü Nobel de siyasi. Nobel ödüllerinin nasıl verildiğini zaten çoğunuz biliyorsunuz. Sipariş üzerine Nobel ödülü veriliyor" demişti.

İlgili haberler