'Rus destekli Suriye ordusu Halep'te muhaliflere saldırdı'

Telif hakkı REUTERS

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun Rus jetlerinin de hava desteği ile Halep'in güneyinde muhaliflere saldırı düzenlediğini duyurdu.

Gözlemevi Başkanı Rami Abdürrahman, Halep'in yaklaşık 12 kilometre güneyindeki Cebel Azan bölgesinde ağır çatışmalar yaşandığını söyledi.

Rami Abdürrahman, Suriye ordusunun ve Rus jetlerinin güneyde başkent Şam'a giden bir karayolu yakındaki mavzileri bombaladıklarını belirtti.

Muhaliflerin oluşturduğu Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın ülkede 30 Eylül'de başladığı hava saldırıları sonrası Suriye ordusunun da operasyonlarını genişlettiğine dikkat çekiyor.

Telif hakkı AP

Suriye ordusu Rusya'nın hava saldırılarının ardından Humus'un kuzeyi ile Hama-İdlib ve Lazkşiye vilayetleri arasında muhaliflerce ele geçirilen bölgelere yönelmişti.

Putin: ABD ve Türkiye ile işbirliği yapmaya çalışıyoruz

Öte yandan, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ülkesinin Suriye'de IŞİD'le mücadelede ilerleme sağladığını söyledi.

Telif hakkı EPA

Kazakistan'daki Bağımsız Devletler Topluluğu Zirvesi'nde konuşan Putin "terörle mücadele" alanında işbirliği için Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Ürdün ve İsrail'le temaslarının sürdüğünü belirtti.

Putin, "ABD ve Türkiye ile de işbirliği yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Bu arada Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) hafta sonunda Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan Arap muhaliflere mühimmat yardımı yapıldığını açıkladı.

Pentagon sözcülerinden biri ise daha önce mühimmatın Haseke yakınlarında Kürt savaşçıların eline geçmiş olabileceğini söylemişti.

50 tonluk mühimmat, el bombaları ve roketleri de içeriyor.

İlgili haberler