Şırnak'ta bir polis, Yüksekova'da iki genç öldürüldü

Telif hakkı DHA

Şırnak'ta bir mahalleye düzenlenen operasyon sırasında şiddetli çatışma çıktı. Valilik, bir polisin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ise dün yapılan operasyonları protesto eden kalabalıkla polis arasında çıkan gerginlikte emnşyet güçlerinin ateş açtığı ve iki gencin öldürüldüğü bildiriliyor.

Diyarbakır'ın Lice ilçesi merkezi ve 49 mahallesinde bu sabah ilan edilen süresiz sokağa çıkma yasağı sürüyor ve bölgeden çatışma haberleri geliyor.

Halkın Demokrasi Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan Twitter mesajında "Seçime 15 gün kala AKP hükümeti Diyarbakır'da askeri operasyonlara hız verdi" dedi.

Şırnak'ta operasyon

Şırnak'ta, Yeni Mahalle semtinin özel harekat timleri tarafından sabahın erken saatlerinde ablukaya alındığı, mahalleye gaz bombaları atıldığı bildiriliyor.

Giriş-çıkışları kapatılan mahalleye zırhlı araçlarla girildiği ve şiddetli çatışma sesleri duyulduğu da kaydedildi.

Çatışma devam ederken Şırnak Valiliği'nden yapılan yazılı açıklama ile bir polisin öldüğü, bir polisin ise yaralandığı duyuruldu.

Valilik açıklamasında "16.10.1015 tarihinde ilimiz merkez Yeni Mahalle Kültür Caddesi üzerinde açılan hendek ve barikatların kapatılıp kaldırılması çalışmaları sırasında çıkan çatışmada bölücü terör örgütü mensupları tarafından açılan ateş neticesinde 1 polis memurumuz şehit olmuş, 1 polis memurumuz da yaralanmıştır. Olayın faillerine yönelik operasyonlar devam etmektedir" denildi.

Hayatını kaybeden polis memurunun 23 yaşındaki Furkan Çelik olduğu bildiriliyor.

Ses çıkarma eylemi

Bu arada Yenimahalle'ye yönelik operasyonun kent genelinde tencere tavalarla ses çıkaran halk tarafından protesto edildiği de bildiriliyor.

Operasyon yapılan mahallede bulunan HDP Şırnak milletvekili Aycan İrmez, Fırat Haber Ajansı'na "Halkımız, saat 05:00'ten beri sokakta. Ses çıkartarak, abluka ve saldırıya tepki gösteriyor" dedi.

İrmez sabahın erken saatlerinden itibaren yaşananları şöyle anlattı:

"Muhtemelen gözaltı ve ev baskınları için mahalleye girmek istediler. Önce gaz bombaları attılar, ardından silahlarla saldırdılar. Şu ana kadar bir yaralı ya da can kaybı yok. Halk sokakta, ses çıkartarak saldırıya karşı direniyor. Polis ablukasının kaldırılmasını istiyor. Abluka ve saldırı nedeniyle çocuklar okullarına, çalışanlar işlerine gidemedi."

İrmez "KCK'nin ateşkes çağrısına, eylemsizlik kararına AKP'nin vereceği yanıt savaş olmamalı. Bu savaşa son verilmesini, bir an evvel 2013 yılında başlayan çözüm sürecine geri dönülmesini herkes istiyor. Halkın çağrısı bu yönde. Anneler, acının ne demek olduğunu biliyor ve başka annelerin aynı acıyı yaşamasını istemiyor" diye konuştu.

HDP Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Ferhat Encü'nün mahalleye girişi ise engellendi.

Yüksekova'da iki genç öldürüldü

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde dün gece Orman ve Cumhuriyet mahallelerinde polisler tarafından başlatılan hendek ve barikat operasyonunu protesto eden yüzlerce kişi bugün bir yürüyüş yaptı.

Yüksekova Haber'in verdiği bilgilere göre kalabalık, Oslo Oteli'nin önünden eski cezaevi kavşağına kadar yürüdü. Burada yapılan açıklamayla operasyonlar protesto edildi.

Yürüyüşten sonra yüzü kapalı grupla polisler arasında gerginlik çıktı.

Yürüyüşten sonra grup, Cengiz Topel Caddesi üzerinde hava fişekler atarak eylem yaptı. Polis gruba gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti.

Açılan ateş sonucu 17 yaşındaki Azad Ertaş ve 16 yaşındaki Diyar Akın'ın öldüğü bildiriliyor.

Gerginlik nedeniyle esnafın kepenk kapattığı İlçede gerginlik Şemdinli yolu üzeri ve Esenyurt mahallesi girişinde devam ediyor.

Lice ile irtibat kesildi

Diyarbakır'ın Lice ile Hani İlçesi'nin dağlık ve ormanlık alanında operasyon yapmak için dün 21 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı bu sabaha karşı kaldırılırken, bu kez Lice merkez ve 49 mahallesinde ikinci bir duyuruya kadar yasak ilan edildi.

Bölgedeki gazeteciler, giriş-çıkışın yasaklandığı Lice ilçesi ile telefon-internet iletişimin kesildiğini söylüyorlar.

Telif hakkı v
Image caption Lice'ye giriş çıkış yasak

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada dağlık ve ormanlık alanda, Lice'nin Güneyi, Çalıbükü, Damar, Arıklı, Kayacık, Yalaza ve Tepe mahalleleri arasında kalan bölgede PKK'ya karşı operasyon düzenleneceği kaydedildi.

Valilik bu nedenle Lice merkez ve 49 mahallesinde bugün sabah saat 05:00'te başlamak üzere ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı uygulandığını ve giriş- çıkışların yasaklandığını bildirdi.

Açıklamada yasağın "operasyon icra edilecek bölgelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince" ilan edildiği kaydedildi.

PKK mezarlığı 'güvenlik bölgesi'

Valilik açıklamasında, yine bugün sabah saatlerinden itibaren Lice bölgesinde Yolçatı mevkiinin de özel güvenlik bölgesi ilan edildiği ve bu bölgelere giriş-çıkış ve sokağa çıkmanın yasaklandığı belirtildi.

Yolçatı bölgesinde çatışmalarda öldürülen PKK'lıların toprağa verildiği mezarlık bulunuyor.

İlgili haberler