Dağlıca'da çatışma: Biri Yarbay üç asker hayatını kaybetti

Telif hakkı REUTERS

Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde PKK'lılar ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 3 asker hayatını kaybetti, birisi ağır 6 asker de yaralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şehit askerlerden birisi Tabur komutanımız" dedi.

Kuzey Kıbrıs'ta bulunan Erdoğan, "Biz bu vatanı üç beş çapulcuya bırakamayız. Hele hele teröristlere asla. Bunlarla, bu mücadele sonuna kadar devam edecek" dedi.

Doğan Haber Ajansı çatışmada hayatını kaybeden Tabur komutanının Yarbay İhsan Ejdar olduğu bilgisini geçti.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "17 Ekim 2015 tarihinde, Dağlıca bölgesi ve civarında yürütülmekte olan operasyonda meydana gelen çatışmalar esnasında üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş; biri ağır olmak üzere altı kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Söz konusu operasyonda şu ana kadar 17 terörist etkisiz hale getirilmiş olup çatışmalar devam etmektedir" dendi.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar bugün "Atış Serbest 2015" tabikatının bitimi için düzenlenen toplantıda konuşmuş ve PKK'ya yönelik operasyonlarda örgütün önemli ölçüde zayıflatıldığını ifade etmişti.

Akar, "Hem Irak'ın kuzeyinde hem yurt içindeki faaliyetlerde çok ciddi oranda silah ve mühimmat depoları, barınma alanları, sığınaklar imha edilerek kullanılamaz hale getirilmiş ve teröristlere ağır zayiat verdirilmiştir" dedi.

Akar, özellikle 23 Temmuz tarihinden itibaren düzenlenen operasyonlarda PKK'ya çok daha fazla zarar verilebileceğini, ancak sivillere zarar vermeme konusunda özen göstererek kendilerini kısıtladıklarını belirtti.

Yüksekova'da operasyonlar

Yine Genelkurmay Başkanlığı tarafından bugün yapılanb diğer bir açıklamada ise Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen PKK operasyonlarına dair bilgi verildi.

Bölgede çok sayıda barınak, mağara ve silah mevzisinin hava hava operasyonlarıyla imha edildiğini söyleyen Genelkurmay, 11 PKK'lının da öldürüldüğünü açıkladı

İlgili haberler