Le Pen, Müslümanlara nefreti körüklemekle yargılanıyor

Telif hakkı AP

Fransa'da aşırı sağ parti Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen, Müslümanların sokakta namaz kılmasını Nazi istilasına benzeten ifadeleri nedeniyle bugün mahkemeye çıktı.

Lyon'da görülen duruşmada Le Pen, bir gruba dini nedeniyle ayrımcılık, şiddet veya nefreti kışkırtmakla suçlanıyor.

Le Pen söz konusu ifadeleri 2010 yılında Lyon'da yaptığı bir mitingde sarf etmiş, "Bazı insanlar 2. Dünya Savaşı'ndan ve işgalden konuşmaktan çok hoşlanıyor. O zaman işgalden konuşalım çünkü burada yaşanan şey tam da bu. Ortada tank ve asker yok ama yine de yaşanan bir işgal ve yükü de insanların üzerinde" demişti.

Fransa'daki Müslümanlar camilerin küçüklüğü sebebiyle sokakta namaz kılmaya başlamıştı. Siyasi itirazların ardından sokakta namaz kılınması Paris'te 2011'de yasaklandı.

Duruşmanın ardından basına konuşan Le Pen, ifade özgürlüğünü kullandığını, herhangi bir suç işlemediğini söyledi ve duruşmanın zamanını sorgulayarak "Yerel seçimlere bir ay kaldı ve davaya konu olan olay 5 yıl önce yaşandı" dedi.

Fransız Müslüman İnanç Konseyi ise Le Pen'in açıklamalarının İslamofobik atmosferi beslediği yorumunu yaptı.

Siyasetçinin suçlu bulunması halinde 1 yıla kadar hapis yatabileceği ve 45 bin euro (yaklaşık 150 bin TL) para cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Yerel seçimler Aralık'ta

Fransa'da Aralık ayında yerel seçimler yapılacak. Le Pen'in partisi Ulusal Cephe, özellikle göç ve Avrupa Birliği karşıtı söylemleriyle öne çıkıyor.

Ulusal Cephe'nin Fransa'da iki bölgede başarılı olması bekleniyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Marsilya'da Cabucelle stadyumunda bayram namazı kılan Müslümanlar

BBC Paris muhabiri Lucy Williamson, Marine Le Pen'in yönetimindeki partinin bir süredir imajını tazelemeye ve "ırkçılık", "anti-semitizm" suçlamalarıyla arasına mesafe koymaya çalıştığını belirtiyor.

Muhalifler ise partinin bu politikalarının sona ermediğini ancak artık Müslümanlara odaklandığını ileri sürüyor.

Parti ise özellikle Müslümanların hedef alınmadığını ancak radikal Müslümanlara karşı bir tutum içinde olduğunu söylüyor, bu kişilerin inanç ve davranışlarının Fransa'da öngördükleri "birlik kültürü"ne tehdit oluşturduğu yanıtını veriyor.

Muhabirimiz Lucy Williamson, Lyon'daki bu davanın Le Pen'in parti imajını tazeleme çalışmalarını yerle bir edebileceği gibi, partiye kendisini "Fransız sisteminin kurbanı" gibi gösterme şansını da sunabileceğini belirtiyor.

Avrupa Parlamentosu 2013'te Le Pen'in dokunulmazlığını kaldırmıştı.

İlgili haberler