'Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonunda 45 kişi öldü'

Telif hakkı EPA

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın Suriye'de dün düzenlediği hava saldırılarında "muhalif bir örgütün komutanı da dahil en az 45 kişiyi öldürdüğünü" kaydetti.

AFP haber ajansında yer alan habere göre Gözlemevi'nin başındaki Rami Abdulrahman, saldırıların Lazkiye'ye bağlı kıyıdaki Ekrad Cephesi bölgesini hedef aldığını belirtti.

Saldırıda sivillerin de öldüğünü kaydeden Abdulrahman, henüz hayatını kaybeden sivil sayısının bilinmediğini ifade etti; onlarca kişinin de ciddi şekilde yaralandığını sözlerine ekledi.

Abdulrahman saldırıda ölen komutanın, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı "Birinci Kıyı Bölüğü" örgütünün başında olduğunu söyledi.

TIKLAYIN - Suriye ordusu Rusya'nın desteğiyle Humus'un kuzeyine ilerliyor

TIKLAYIN - Rusya'nın Suriye hamlesi: Satranç mı, kumar mı?

Lazkiye'nin kuzeyindeki Ekrad Cephesi bölgesi muhaliflerin elinde bulunuyor. Bölgede ılımlı muhaliflerin yanı sıra İslamcı örgütler de etkin.

Rusya 20 Eylül'den bu yana Suriye'de hava operasyonları düzenliyor ve AFP'ye göre ana hedef olarak Ekrad Cephesi'ni vuruyor.

Rusya hava operasyonlarında daha çok Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve diğer cihatçı örgütleri hedef aldığını söylüyor ancak daha çok ılımlı muhalifleri hedef aldığı belirtiliyor.

İlgili haberler