Ölüm döşeğindeki Yemenli çocuğun çağrısı barışın simgesi oldu

Ferid Şevki Telif hakkı AHMED BASHA

Uçuşan şarapnel parçalarıyla yaralanan küçük bir Yemenli erkek çocuğun hastane yatağında yatarken çekilen videosu Facebook'ta 70 binden fazla defa paylaşıldı ve Yemen'deki savaşın, insanlara neye mal olduğunu gösteren bir simgeye dönüştü.

Videoda 6 yaşındaki Ferid Şevki çocuk sesiyle, bir yandan gözlerinden yaşlar süzülürken, doktorlara "Beni gömmeyin" diye yakarıyor.

İsyancı Husi birliklerinin roketli saldırısında şarapnele hedef olan Ferid'in başı ve vücudunun diğer yerleri yara almış, iç kanamalar olmuş.

UYARI: Bu linkle izleyebileceğiniz görüntüleri rahatsız edici bulabilirsiniz.

İZLEYİN: 6 YAŞINDAKİ FERİD ŞEVKİ'NİN YARALANDIKTAN SONRA ÇEKİLEN VİDEOSU

Videonun çekilmesinden birkaç gün sonra Ferid Şevki hayatını kaybetti.

O günden bu yana acıklı yakayışı sosyal medyada hızla yayıldı. Ve şimdi binlerce Yemenli, savaşın sona ermesi için, 6 yaşındaki Ferid'in sözlerini tekrarlıyorlar.

Barış için kampanya yürüten bir Yemenli Facebook'ta yazdığı mesajda, "Tıpkı Aylan Kurdi'nin ölümünün Suriye halkının trajedisini gündeme getirmesi gibi, Ferid'in 'Beni gömmeyin' diye yakarması da Yemen halkının trajedisini özetliyor" dedi.

Bir diğer Yemenli de, "Hiç doğmayan çocuğuma: Seni doğurmadığım için bana minnettar olacaksın canım. İnan bana, burası senin için iyi bir yer değil. Ben anneannen kadar güçlü değilim, bildiğim bütün masallar da savaş, ölüm, çılgın insanlar ve yitirilen evler hakkında." diye yazdı.

Yemen'in bazı bölgeleri Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçlerince havadan da bombardıman altında.

Yemen savaşında en az 2 bin 300 sivil can verdi. Bu insanlar arasında 500'den fazla çocuk var. Ferid'in yaşadığı, Yemen'in üçüncü büyük kenti Taiz, Suudilerin öncülüğündeki koalisyonun silahlandırdığı yerel güçlerle Husi birlikleri arasında en yoğun çatışmaların yaşandığı yerlerden biri oldu.

Telif hakkı Ahmed Basha

Ferid'in öyküsü

13 Ekim'de Taiz'in yerleşim alanlarından birine bir roket isabet etti. Videoyu paylaşan Yemenli fotoğrafçı Ahmed Başa, BBC'ye yaşadıklarını anlatırken, "Sokakta yürüyordum. Bir roket atıldığını duydum. O anda kalakaldım. Nereyi vuracağını düşündüm. Patlamayı duyunca roketin düştüğü yere doğru koştum. Bir eve düşmüştü. Evin dışında oynayan en az beş küçük çocuğun motosikletle hastaneye götürüldüğünü gördüm." diyor.

Başa da arkalarından gitmiş hastaneye. "Ferid Şevki'nin en ağır şekilde yaralanan çocuk olduğu hemen belliydi. Bilincini zaman zaman kaybediyordu. Bu küçücük çocuğun haline çok üzülmüştüm. Facebook sayfamda video klibini paylaştım. Ama pek fazla ilgi çekmedi." diyor.

Ferid'in öyküsü, hayatını kaybetmesinden sonra hızla yayılmaya başlamış sosyal medyada. Başa, "Ne yazık ki hâlâ hayattayken insanlar pek aldırış etmedi. Ferid'in yakarışlarını hiç unutamayacağım" diyor.

Telif hakkı Ahmed Basha

Ferid'in hastane yatağındaki yakarışı, sözleri ve fotoğrafları, bunları paylaşan onbinlerce Yemenlinin duygularına tercüman oldu. Bir Yemenli sosyal medyada duygularını "Küçük çocuk 'Beni gömmeyin' diye yazarak herşeyi özetledi. Ferid ve onun gibi hiçbir neden olmaksızın ölen tüm küçüklere Allah rahmet eylesin" sözleriyle ifade etti.

Taiz'de Husi güçlerine karşı güçlü bir mühalefet mevcut. Birçok kişi Suudi önderliğindeki askeri harekatı destekleyen mesajlar paylaşıyor sosyal medyada. Ancak bu 6 yaşındaki çocuğun ölümü kentteki bölünmüşlüğe üstün gelmiş görünüyor. Savaşan tarafların tümünden şiddete son verilmesi yanlısı çağrılar geliyor.

Ahmed Başa, "Bu savaş son ermeli. Bu savaşa bir çözüm bulunmalı. Sonuçta bunlar çocuk ve bu savaşın siyasi yanıyla hiçbir ilgileri yok" diyor.