Viyana'da dörtlü Suriye zirvesi

Telif hakkı AFP

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye'yle ilgili görüşmeler yapma konusunda anlaştığını açıkladı.

Bakanların Cuma günü Viyana'da bir araya gelecekleri, görüşmeye Suudi Arabistan ve Türkiye dışişleri bakanlarının da katılacağı belirtildi.

Açıklama, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın dün Moskova'ya yaptığı ziyaretin ardından geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün telefonda görüştü ve Esad'ın Moskova ziyareti hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan'ın Putin'le Suriye'deki son gelişmelerin yanı sıra Halep ve çevresindeki saldırıların ardından Suriye'den gelebilecek yeni göç dalgasına ilişkin konuların görüşüldüğünü söyledi.

Erdoğan'ın görüşmede PYD ile YPG’nin PKK bağlantılarına da vurgu yaptığı ve Türkiye’nin IŞİD de dahil olmak üzere 'tüm terör örgütleriyle mücadeleye' önem verdiğini ifade ettiği belirtildi.

Telif hakkı EPA

Esad'ın Moskova ziyareti

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın dün Moskova'yı ziyaret ettiğini ve Putin'le Suriye'deki çatışmalarda gelinen son noktayı görüştüğünü açıklamıştı.

İkilinin görüşmelerinde Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonları ve "terörist gruplara karşı mücadele" konularının ele alındığı belirtildi.

İki liderin Suriye'deki askeri durumun yanı sıra siyasi çözüm olasılıklarını da görüştükleri ifade edildi.

Suriye devlet televizyonu, Esad'ın Putin'e "Askeri operasyonları mutlaka siyasi adımların izlemesi gerekiyor" dediğini aktardı.

Putin'in ise görüşmede "Sadece terörle mücadele konusunda değil, siyasi süreçte de katkı sağlamaya hazırız" dediği ifade edildi.

2011'den bu yana ilk kez

Telif hakkı Reuters

Kremlin sözcüsü Peskov, Esad'ın ayrıca Suriye ordusu kara birlikleri konusunda Putin'i bilgilendirdiğini de belirtti ancak Esad'ın hâlâ Moskova'da olup olmadığı konusunda bir bilgi vermedi.

Esad'ın Moskova'ya Putin'in daveti üzerine gittiği de belirtildi.

Bu ziyaret, Esad'ın 2011'de Suriye'deki iç savaşın başlamasından bu yana ilk bilinen yurtdışı ziyareti oldu.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun sürpriz Esad - Putin görüşmesine ilk yorumu ise "Keşke Moskova’da daha uzun süre kalsa da Suriye halkı rahat etse, hatta kalsa da gerçek geçiş süreci böyle başlasa" şeklinde oldu.

Davutoğlu, Suriye'de Esad'ın gidişini sağlayacak bir geçiş sürecinin olması gerektiğini ve geçiş süreci formülleri üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

TIKLAYIN - REUTERS: TÜRKİYE ESAD'LI GEÇİŞ DÖNEMİNE HAZIR

Analiz: BBC Diplomasi Muhabiri Jonathan Marcus

Beşar Esad'ın sürpriz Moskova ziyareti Şam'ın kendisine güveninin arttığının bir göstergesi. İç savaşın başlamasından bu yana ilk kez Şam'dan ayrılmanın güvenli olacağını hissetmiş durumda.

Bu ziyaret ayrıca Rusya'nın Suriye politikasına olan güvenini de gösteriyor. Putin, Esad'ı Moskova'da ağırlayarak en azından şimdilik Beşar Esad'ın pozisyonunu güçlendirmiş oluyor.

Ancak bu gelişme Rusya'nın Suriye stratejisinde yeni bir dönüm noktası da olabilir. Askeri müdahaleyle paralel ilerleyen bir diplomatik plan gündeme gelebilir. Rusya Esad'la bu şekilde görüşerek Esad'ın geçiş döneminde oynayacağı rol için için zemini hazırlıyor olabilir.

Telif hakkı EPA
Image caption Rus hava kuvvetlerinin Suriye'deki hava saldırıları son günlerde Halep ve humus kentlerine yoğunlaştı.

Rusya 30 Eylül'de Suriye'de hava operasyonlarına başlamış ve Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yanı sıra Batı tarafından desteklenen muhalif grupları da hedef alarak Suriye ordusunun ülkenin kuzeybatısına ilerleyişini desteklemişti.

Rusya hava saldırıları Halep çevresinde yoğunlaşırken, Suriye ordusu da karadan Lübnan Hizbullahı ve İran'ın desteğiyle Halep'e doğru ilerlemeye çalışıyor.

ABD: Irak bize söz verdi

IŞİD'le mücadelenin Irak ayağında ise Bağdat yönetiminin Suriye gibi Rusya'dan hava desteği isteyip istemeyeceği konusu tartışılıyordu.

ABD'nin yeni Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Irak hükümetinin Washington'a Rusya'yı ülkeye davet etmeyecekleri yönünde teminat verdiğini aktardı.

Dunford, Rus hava kuvvetlerinin Irak'ta da Suriye'deki gibi hava harekatına başlaması halinde ABD'nin Bağdat yönetimini desteklemesinin son derece zor hale geleceğini de vurguladı.

Ekim ayının başlında Irak Başbakanı Haydar El Abadi, Rusya'nın IŞİD'e yönelik hava operasyonlarını memnuniyetle karşılayacaklarını söylemiş, bu açıklama Beyaz Sarayı'ın tepkisini çekmişti.

Rusya, Suriye, İran ve Irak hükümetleri merkezi Bağdat'ta olan bir işbirliği merkezi kurarak IŞİD'e karşı olan mücadeleyi buradan koordine etmeyi de planlıyordu.

İlgili haberler