İtalya: Belediye başkanından silah alacaklara 250 euro

Telif hakkı Reuters

İtalya'nın kuzeyinde bir belediye başkanı, silah satın almak isteyenlere 250'şer euro vereceğini açıkladı.

Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu milletvekili olan, Borgosesia kasabasının belediye başkanı Gianluca Buonanno, "Kendi evinde suçluların saldırısına uğrayan ve kendisini korumak zorunda kalanları sanık sandalyesinde görmekten bıktım. Başkanı olduğum belediyede, vatandaşların silah almasını teşvik için bir fon oluşturmaya karar verdim" dedi.

Buonanno, kendisini silahla savunmak isteyen "dürüst İtalyanlara" 250 euro yardım yapacağını açıkladı ve bu fonu "silah ikramiyesi" olarak tanıttı.

Aşırı sağcı Kuzey Ligi partisinden Belediye Başkanı Buonanno bu kararı, 65 yaşındaki bir İtalyan'ın, evine giren bir hırsızı vurarak öldürmesinin ardından başlayan "nefsi müdafaa" tartışması sonucunda aldı.

Vaprio D'Adda kasabasında geçen Pazartesi günü yaşanan olayda, emekli İtalyan Francesco Sicignano, evine giren bir 28 yaşındaki bir adamı silahla vurarak öldürmüştü.

Ancak yapılan incelemelerde hırsızlık için eve girdiği sanılan adamın evin içinde değil dışında vurulduğu ortaya çıkmış ve Sicignano hakkında kasıtlı adam öldürme suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.

Sicignano'nun nefsi müdafaada bulunduğunu öne sürmesi ve öldürdüğü adamın Romanya vatandaşı olması da, özellikle sağ partilerin kendisine destek vermesine yol açmıştı.

Kuzey Ligi lideri Matteo Salvini, Twitter mesajında, "Burada asıl kurban emekli adam. Ateş edip kendini savunmakla iyi etti. Evine giren adam bunu kendisi istedi. Onun için çok da üzülmüyorum" dedi.

Aynı partiden Borgosesia Belediye Başkanı Buonanno da parti liderine destek vererek, "Hükümet dürüst İtalyanları koruyup kollamak yerine hapishaneleri boşaltma yasalarıyla hep suçluların tarafını tutuyor" dedi ve bu yüzden vatandaşların kendilerini savunabilmeleri için "silah ikramiyesi" kararı aldığını açıkladı.

Provokatif eylemleriyle tanınan Buonanno son olarak ay başında Avrupa Parlamentosu'na, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Hitler'e benzetildiği bir tişörtle gitmiş ve 10 gün uzaklaştırma cezası almıştı.