Netanyahu'nun 'Yahudi soykırımını Filistinli müftü istedi' iddiasına büyük tepki

Telif hakkı Getty

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İkinci Dünya Savaşı'ndaki Yahudi soykırımından, Adolf Hitler'i ikna eden bir Filistinli müftünün sorumlu olduğunu iddia etti.

Netanyahu, Hitler'in yahudileri sadece sürgün etmek istediğini, ancak 1941'de Berlin'i ziyaret eden Kudüs Müftüsü Hacı Emin el Hüseyni'nin "o zaman hepsi Filistin'e gelir" diye buna karşı çıktığını söyledi.

İsrail Başbakanı, müftünün "Peki o zaman ne yapayım" diye soran Hitler'e "Hepsini yak" dediğini savundu.

Netanyahu'nun Dünya Siyonist Kongresi'nde yaptığı konuşma büyük tepki çekti.

Sosyal medyada çok sayıda tepki mesajı yazılırken, Mahmud Abbas yönetiminin üst düzey yetkililerinden Saib Erakat, "Netanyahu, Filistinlilerden o kadar nefret ediyor ki Hitler'i bile affetmeye hazır" dedi.

İsraillilerle yapılan görüşmelerde Filistin'in başmüzakerecisi olan Erakat, "Netanyahu siyasi kazanım için bu konuyu istismar etmeye son vermeli" şeklinde konuştu.

Netanyahu'nun sözleri tarihçiler tarafından da yalanlandı.

Babası tanınmış bir tarihçi olan İsrail Başbakanı'nın konuyu daha iyi bilmesi gerektiğini söyleyen Tel Aviv Üniversitesi profesörlerinden Dina Porat, "Yahudilerin öldürülmesi ya da yakılmasını fikrini Hitler'e açan ilk kişinin müftü olduğunu söylemek yanlış. Dünyayı yahudilerden temizlemek, daha müftüyle görüşmeden de Hitler'in politikasının merkezindeydi" dedi.

Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon da, İsrail ordu radyosuna verdiği demeçte "Nihai çözüm denilen soykırım, tabii ki müftünün fikri değildi. Hitler'in kötülük dolu beyninin ürünüydü" diye konuştu.

İlgili haberler