Halep'ten on binlerce kişi kaçıyor

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de hükümet güçlerinin harekat başlattığı Halep çevresindeki bölgelerden on binlerce kişinin kaçmaya başladığını bildiriyor.

Suriyeli muhalif bir gözlem kuruluşu ise Rusya'nın hava saldırılarında şu ana kadar tahminen üçte biri sivil olmak üzere 370 kişinin öldüğünü söylüyor.

Hükümet güçleri 30 Eylül'de başlayan Rus hava desteği ile birlikte ülkenin ikinci büyük kenti Halep de dahil beş ayrı cephede harekete geçti.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi'nden Vanessa Huguenin "Hükümet güçlerinin son bir kaç gün içinde başlattığı saldırı harekatı ardından Halep'in güney batısındaki yerleşimlerden yaklaşık 35 bin kişinin kaçtığı haberleri geliyor" diye konuştu.

Huguenin bu bölgelerden batıya doğru kaçan onbinlerin başka ailelerin yanında ya da geçici barınaklarda kalmaya başladıklarını ve kış yaklaşırken acilen gıda, barınak ve eşya ihtiyacı içinde olduklarını söyledi.

Şu ana kadar Türkiye sınırına doğru yoğun bir kaçış gözlenmedi.

Suriye'de 2011'de başlayan çatışmalar yüzünden 250 bini aşkın insan öldü, milyonlarcası evlerinden kaçmak zorunda kaldı.

Rus bombardımanı

Rusya hava kuvvetleri Eylül sonundan bu yana Suriye hükümet güçlerine destek amaçlı 500'den fazla hava akını düzenledi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı muhalif kuruluş, Rus bombardımanında şu ana kadar en az 120'si sivil olmak üzere toplam 370 kişinin öldüğünü söylüyor.

Bu sayıya Pazartesi günü hükümetin kalelerinden Lazkiye'nin kuzeyinde yürütülen bombardımanda öldürülen bir kısmı sivil 45 kişinin de dahil olduğu kaydediliyor.

Telif hakkı AP
Image caption Suriye ordusu beş cephede taarruzda

Kayıplarla ilgili bu sayıları bölgedeki koşullardan dolayı bağımsız kaynaklardan doğrulatmak zor görünüyor.

Rusya hava saldırılarının IŞİD'i ve "terörist" olarak tanımladığı diğer bazı grupları hedef aldığında ısrar ederken, muhalif kaynaklar cihatçıların yanında daha ılımlı İslamcı grupların da hedef alındığını söylüyorlar.

Örneğin İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Rus hava saldırılarında öldürülen 243 muhaliften sadece 52'si IŞİD'ciydi.

Hedef ikmal yolları

Aynı muhalif kuruluş, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Rus hava saldırılarının Humus, İdlib, Şam ve Halep'in bazı bölgelerini hedeflediğini, aynı anda Suriye ordusunun Hama, Halep ve Lazkiye civarında yürüttüğü saldırılardan kaçanların sayısının ise 100 bini bulduğunu kaydediyor.

Suriyeli muhalif Maamun el Hatip, insanların Suriye ordusu ile birlikte savaşan İranlı milislerin köylerine gireceği korkusuyla kaçtığını söyledi.

Devlet Başkanı Esad'ın müttefiklerinden İran'ın Suriye'ye yüzlerce savaşçı gönderdiği söyleniyor.

Telif hakkı Reuters
Image caption Ilımlı muhalif milislerin de hedef olduğu iddia ediliyor

Bir zamanlar Suriye'nin ekonomik kalbi sayılan Halep şimdi çatışmaların odağında.

2012 yılından beri batısı hükümet güçlerinin, doğusu da isyancıların elinde olan Halep'in güneyinde hükümet güçleri geçen Cuma günü bir saldırı harekatı başlattı.

Harekatın odağında Halep'i Şam'a bağlayan otoyol ve çevresi var.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esad'a bağlı güçlerin harekat başladığından beri beş köyü ele geçirdiklerini bildirdi.

Fakat, Suriye'de yayımlanan hükümete yakın el Vatan gazetesi, ordunun bölgede 16 köyü kapsayan 100 kilometrekarelik bir bölgeyi ele geçirdiğini söylüyor.

Gazete operasyonun, isyancıların Halep'in güneyindeki bölge ile İdlib eyaleti arasındaki ikmal yollarını kesmeyi ve Halep ile Hama arasındaki otoyolu almayı hedeflediğini yazıyor.

Halep'i Hama ve Humus üzerinden Şam'a bağlayan otoyolu ele geçirmek gerçekten de son haftalarda hükümet güçlerinin ana hedefi gibi görünüyor.

İlgili haberler