Rusya Viyana'daki Suriye zirvesine katılımı genişletmeye çalışıyor

Telif hakkı AP

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cuma günü Avusturya'nın Başkenti Viyana'da düzenlenecek olan Suriye toplantısına daha fazla sayıda ülkenin temsilci göndermesinin olumlu olacağını ifade etti.

Yarın düzenlenmecek toplantıya Rusya, ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın temsilci göndermesi bekleniyor.

Lavrov, bu listeye İran, Katar, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de eklenmesi gerektiğini söyledi.

TIKLAYIN - ABD'DEN ESAD'I AĞIRLAYAN RUSYA'YA KINAMA

Lavrov "Bu görüşmelerin formatını oluşturmaya çalışırken İran'ı dahil etmeden yapılacak olan görüşmelerin meyve vermeyeceğini ifade etmiştik" dedi.

Lavrov saydığı ülkelerin bakan düzeyinde Viyana'da olabileceğini, ancak yuvarlak masa toplantısındansayan toplantılarda temaslar kurulabileceğini ifade etti.

Rusya'nın diplomasi hamlesi

Telif hakkı AP
Image caption Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı Kremlin'de kabul etmişti.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, dün Suriye Devlet başkanı Beşar Esad'ın Pazartesi akşamı Moskova'ya gelerek Rus mevkidaşı Vladimir Putin'le görüştüğünü açıklamıştı.

Esad'ın 2011'den bu yana bilinen tek yurtdışı seyahati olan sürpriz Rusya gezisi, başta ABD ve Türkiye olmak üzere Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı koalisyon üyesi ülkelerin tepkisini çekmişti.

Ancak Putin, Esad görüşmesinin açıklanmasının hemen ardından aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu bölge liderlerini aramış ve toplantıyla ilgili bilgi vermişti.

Rusya'nın bu hafta Suriye'deki askeri operasyonlara paralel olarak diplomasi atağına kalkması, Kremlin'in Suriye'de oluşturulacak siyasi geçiş sürecinde dizginleri elinde tutmak istediği şeklinde yorumlandı.

BBC Diplomasi Muhabiri Jonathan Marcus, "Rusya Esad'la bu şekilde görüşerek Esad'ın geçiş döneminde oynayacağı rol için için zemini hazırlıyor olabilir" diyor.

İlgili haberler